Değerli başvuru sahipleri,

Slovakya seyahatiniz için yerine getirilmesi gereken birtakım vize koşulları bulunmaktadır. Sitemizde/sayfamızda vize başvurusu ile ilgili detaylı bilgiler bulunmaktadır. Slovakya, Schengen bölgesi içindeki ülkelerden biridir. Kısa süreli vize başvurularınız Schengen kategorisine girmekte dolayısıyla Schengen koşullarınızı yerine getirmeniz gerekmektedir. Sizler için derlediğimiz bilgiler Büyükelçilik referans olarak hazırlanmış olsa da başvuru işlemlerinizi başlatmadan Büyükelçiliğin ilgili konsolosluk birimini arayarak seyahatiniz için detaylı bilgi almanızı öneririz.

Sayfamızın devamında 2018 vize ücretleri, nasıl başvuru yapılacağı, vize türleri, gerekli evraklar, vize başvuru takibi ve başvuru formları hakkında bilgiler mevcuttur. Sayfamızı inceledikten sonra sorularınızı lütfen help@eagvs.com adresinden bize ulaştırınız. Alanında uzman vize yetkililerimiz sorularınıza en kısa sürede dönüş yapacaktır.

Vize başvuru işlemleri için gerekli vize prosedürlerini Bordo pasaport sahipleri yerine getirmelidir. Diplomatik, Hususi ve Gri pasaport sahipleri kısa süreli seyahatlerinde vize işlemlerinden muaftır. Dolayısıyla vizesiz, geçerli pasaportlarıyla seyahat edebilirler. Ancak Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri geçerli bir vizeleri yoksa ülkeye giriş yapamazlar. Kısa süreli seyahatler vize sahiplerine 180 gün içinde 90 gün konaklama hakkı verir. Ancak vizenizin onaylanma süresine sadece Büyükelçilik karar vermektedir.

Slovakya vize türleri için standart temin edilmesi gereken evraklar, pasaport aslı, seyahat sağlık sigortası (konaklama tarihlerini kapsayacak şekilde), biometrik fotoğraf, nüfus cüzdan fotokopisi, şahsi banka dökümü, vukuatlı nüfus kağıt örneği, vize başvuru formu vb.dir. Kişiler, standart evrakların yanında mesleki durumuna göre de evrak sunmak zorundadır. Vize türünüzü belirledikten sonra seyahatinizin amacına, mesleki durumunuza uygun evraklar hazırlamalısınız. Evraklar ile ilgili bilgi almak için yan sayfalarımızı ziyaret edebilir, sorularınızı help@eagvs.com adresine gönderebilirsiniz.

Slovakya Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvurusunun ilk adımı seyahat amacının belirlenmesidir. Başvuru sahipleri seyahat amacını belirledikten sonra gerekli vize koşulları için hazırlık yapabilirler. Seyahatiniz için tercih edebileceğiniz vize türleri; turistik vize, ticari vize, aile ve arkadaş ziyaret vizesi, kültürel amaçlı vize, transit vize, öğrenim veya araştırma programlarına katılma amaçlı vize vb.dir. Seyahat amacı belirlendikten sonra vize türüne uygun evraklar temin edilmelidir. Kısa süreli vize başvuruları (c vize) Schengen vize kategorisindedir. Uzun süreli vize için ise (d vize) ulusal vize başvurusunda bulunulmalıdır.
Seyahat amacınızı netleştirdikten sonra gerekli evraklarla ilgili bilgi almak içiz bize ulaşabilir ya da help@eagvs.com adresinden mail atabilirsiniz. Başvurunuz için mesleğinize uygun evraklar hazırlamanız gerekir. Çalışansanız standart sunmak zorunda olduğunuz evraklara ek SGK hizmet dökümünüzü, SGK işe giriş bildirgenizi, işyeri izin yazınızı sunmanız gerekir. İşverenseniz güncel şirket evraklarınızı sunmalısınız. Mesleğinize göre sunmanız gereken evraklar değişeceğinden eksik evrakla başvuru yapmamak için yetkililerimizle iletişime geçmenizi öneririz.

Slovakya Vizeleri

Turistik Vize

Turistik vize başvuruları kısa sürelidir ve Schengen vize kapsamında değerlendirilir. Seyahatinizi turistik amaçlarla gerçekleştirmeye karar verdiyseniz bu vize türüne uygun evraklar hazırlamalısınız. Turistik vize başvuruları için gerekli evraklar, konaklama ve ulaşım rezervasyonları, bimetrik fotoğraf, pasaport aslı ve fotokopileri, seyahat sağlık sigortası, şahsi banka dökümü vb.dir. Sayılan evraklara ek olarak çalışan veya işverenseniz güncel tarihli şirket belgeleri, vize talep dilekçesi, maaş bordrosu, hizmet dökümü gibi evrakları da sunmanız gerekir. Turistik vize için yapılan başvurularda Vize Bilgi Sistemine kayıtlı parmak iziniz yoksa biometri prosedürü için şahsen bulunmanız gerekebilir. Bu durumda konsolosluktan randevu alınması ve randevu gününde parmak izi beyanı için hazır bulunulması gerekir.
Turistik vize başvuruları için konaklama rezervasyonları sunmanız önemlidir. Konaklama rezervasyonlarınızdaki tarihlerle seyahat tarihleriniz birbiriyle uyumlu olmalıdır. Başvuru için sunulan tüm belgelerin güncel tarihli olması gerekir. Seyahatiniz boyunca diğer Schengen bölgelerine de geçiş yapmayı düşünüyorsanız seyahatinizin detaylarınızı anlatan bir dilekçe yazmalısınız. Ara geçişlerde kullanacağınız konaklama ve ulaşım dokümanlarınızı dilekçeyle birlikte sunmanız gerekir.

Ticari Vize

Seyahatinizi kapsamı iş görüşmesi, iş toplantısı, katılmanız gereken seminer, fuar, sempozyum vb. ise ticari vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ticari vize başvuruları için davetiye sunulması vizenizin onaylanması açısından kolaylık sağlayabilir. Ancak vize başvurusunun kabul ya da ret olması tamamen Büyükelçiliğe ait bir karardır. Tüm evraklarınızı eksiksiz ve hatasız sunsanız bile başvurunuz ret cevabı alabilir. Sunulan ticari davet mektubu gidilecek ülke şirketinden alınmalı ve imzalı kaşeli olmalıdır. Davet mektubunda faaliyet süresi, davet eden şirket bilgileri, davet edilen kişi bilgileri yer almalıdır. Davetiye şirketin antetli kağıdına olmalıdır.

Ticari vize başvuru sahipleri evraklarınızı dikkatli ve titiz bir şekilde hazırlamalıdır. Yanlış ya da eksik evrakla yapılan başvurular sizi olumsuz bir sonuca götürebilir. Vize başvurunuz için hazırlık yapmadan yetkili merkezlerle görüşmenizi ve başvurunuz ile ilgili detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz. Sorularınızı help@eagvs.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz. Başvurunuz için sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Ticari vize başvurunuz için biometri prosedürü gereği parmak izi vermeniz gerekebilir. Vize Bilgi Sistemine kayıtlı parmak iziniz yoksa başvuru için şahsen bulunmalısınız. Parmak izi beyanı için ilgili konsolosluk biriminden randevu talep edilmelidir.

Ziyaret Vizesi

Aile ve arkadaş ziyaret vizesi alabilmek için Slovakya’da ikamet eden ailenizden/arkadaşınızdan davetiye temin etmeniz gerekir. Vize başvurunuz için bir davetiyeniz varsa geçerliliğini kontrol etmek için help@eagvs.com adresine davetiye görüntüsü atabilirsiniz. Davet mektubunun içeriğinde davet eden ve edilen kişilerin tüm kişisel ve adres bilgileri yer almalıdır. Ayrıca davet eden kişinin pasaport ve kimlik fotokopisi de sunulmalıdır. Başvurunuzun işleme alınıp değerlendirilmesi için işlemlerinizi zamanında başlatmalı ve doğru evraklar sunmalısınız. Vize servisimiz gerekli evrak listesi hakkında sizlere destek sağlamaktadır.

Umuma Mahsus (Bordo) pasaportunuz varsa ziyaret amaçlı vize koşullarını yerine getirmeniz gerekir. Siyah, Yeşil ve Gri pasaport sahiplerinin ülkeye giriş yapabilmek için vize başvurunda bulunmasına gerek yoktur. Kısa süreli aile ziyaret vizesi, başvuru sahiplerine 180 gün içinde 90 gün konaklama imkanı tanır. Ancak vizenizin ne kadar onaylanacağına sadece Büyükelçilik karar verir.
Ziyaret amaçlı vize başvurunuz için daha önceden alınmış VIS ibareli Schengen vizeniz yoksa parmak izi beyanında bulunmanız gerekebilir. Bilgilerinizin güncel olup olmadığını sorgulatabilirsiniz. Eğer güncel değilse parmak izi beyanı için ilgili konsolosluk biriminden randevu alınmalıdır.

Slovakya Vize Başvuru İşlemleri

Vize Türünün Belirlenmesi

Vize başvurusu yapabilmek için vize türünüzü seçmeniz gerekir. Seyahat amacınıza hangi vize türü uygunsa o vize türüne göre hazırlık yapmalısınız. Vize türünüzü belirledikten sonra uygun evrakların neler olduğunu öğrenmelisiniz. Turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti gibi vize türlerine göre farklı evraklar sunulması gerekebilir. Örneğin aile ve arkadaş ziyaret vize başvurusu için davet mektubu önemlidir. Davetiye temin edilemiyorsa bu vize türünden başvurunuzu gerçekleştirmenizi önermeyiz.

Gerekli Evrakların Hazırlanması

Vize türünüzü seyahat amacınıza göre netleştirdikten sonra uygun evrakların neler olduğunu öğrenebilirsiniz. help@eagvs.com adresinden seyahat amacınıza uygun evrak listesi talep edebilir, nereden ve nasıl temin etmeniz gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz. Vize türlerine göre ayrılmış sayfalarımıza da göz atabilir, evrak listesini inceleyebilirsiniz. Tavsiyemiz, öncelikle seyahat amacınızı netleştirin. Sonrasında ise vize türünüze uygun evraklar temin edebilirsiniz.

Slovakya Vize Randevusu

Tüm vize türlerinde başvuru işlemleri için parmak izi beyanında bulunmanız gerekebilir. Turistik, ticari, aile ziyaret, transit vb. vize başvuruları için güncel bir parmak iziniz yoksa biometri prosedürünü yerine getirmek zorundasınız. Parmak izi beyanı için Büyükelçiliğin ilgili konsolosluk biriminden randevu talep edilmelidir. Verilen randevu gün ve saatinde hazır bulunmaya özen gösteriniz. Parmak izi bilgilerinizin güncel olup olmadığını sorgulatabilirsiniz.

Vize Başvuru Formu

Kısa süreli seyahatlerinizde doldurmanız gereken form Schengen vize başvuru formudur. Turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, transit, sportif ve kültürel amaçlı faaliyetler kısa süreli seyahat kapsamındadır.
Schengen vize başvuru formunda verilen kişisel bilgiler doğru olmalıdır. Başvuruda bulunan herkes formu doldurmak zorundadır. Reşit olmayan başvuru sahiplerinin imza yerini anne ve babası imzalamalıdır. Schengen vize başvuru formunu sitemizden pdf şeklinde temin edebilirsiniz.

Slovakya Vize Ücreti

Kısa süreli seyahatler için vize ücreti 140 € + KDV dir. Vize ücreti içinde servis ve hizmet bedeli, konsolosluk vize harcı yer almaktadır. Başvurunuzu nereden yaparsanız yapın konsolosluk vize harcının mutlaka ödenmesi gerekir. Konsolosluk vize harç bedellerini Büyükelçilik belirlemektedir. Seyahatinizin süresine göre (kısa süreli, uzun süreli) ödenmesi gereken konsolosluk vize harcı değişmektedir. Seyahat amacınızı netleştirdikten sonra vize ücretleri konusunda help@eagvs.com adresinden bilgi alabilirsiniz.

Slovakya Vize Takip

Başvuru işlemleriniz tamamladıktan sonra değerlendirme aşaması başlar. Kişi, başvurusu için doğru ve eksiksiz evraklar sunmuşsa işlem süresi kısa sürebilir. Ancak konsolosluk yoğunluklarına göre işlem süresi de değişir. Başvurunuz işleme alındıktan sonra takibini yapabilirsiniz. Slovakya vize başvuruları yaklaşık 10 iş gününde sonuçlanır. Başvurunuzu seyahat tarihlerinize göre en uygun zamanda yapmalısınız.
DİKKAT!
Slovakya Vize Muafiyeti: Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ vatandaşlarının biometrik pasaportları olması durumunda vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur.
Türkiye’de ikamet izni olan yabancıların diğer evraklarıyla birlikte oturum kartlarını da sunmaları gerekir.
Şirket kurma, evlilik, çalışma gibi sebeplerle 90 günden uzun kalışlar için ulusal vizeye başvurulmalıdır.
Seyahat tarihine 15 günden kısa bir zaman kalan yolcuların başvuru kabulleri yapılmayabilir. Vize başvurunuzu erken tarihlerde yapmanızı öneriyoruz.
Slovakya Konsolosluğu başvuru sürecinde kişilerden ek evrak talebinde bulunabilir.