Portekiz vize işlemlerinizi Euroasia GVS aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Portekiz’e yapacağınız turistik, ticari, ziyaret amaçlı seyahatlerinizde vize başvurunuzu en kısa sürede tamamlamakta ve vize işlemlerinizin takibini yapmaktayız.

Portekiz de dâhil olmak üzere tüm Schengen ülkeleri için ibrazı zorunlu olan seyahat sağlık sigortanızı yapmaktayız.

Portekiz’e vize başvuru randevusu almak, vize hakkında güncel bilgi edinmek için help@eagvs.com adresine iletişim bilgilerinizi, seyahat amacınızı, seyahat edeceğiniz tarihleri, Türk vatandaşı değilseniz uyruğunuzu, kaç kişilik randevu istediğinizi, Portekiz’e gidiş sebebinizi ve seyahat tarihlerinizi içeren bir e-mail atabilirsiniz. Schengen yetkilimiz size en kısa sürede geri dönüş yapacaktır.

Birden fazla Schengen ülkesini ziyaret edecekseniz; en fazla konaklayacağınız gün sayısına göre ve Schengen’e giriş yapacağınız ülkeye göre başvurunuzu tamamlamalısınız. Bu iki kriteri sağlayan ülke Portekiz ise  Portekiz Schengen vize başvurusunda bulunmalısınız.

Portekiz vize başvurunuzu seyahatinize en geç 15 gün kala tamamlamanız gerekmektedir. Portekiz ulusal vize başvurusunda bulunacaksanız seyahat tarihinden en az 30 gün önce yapmanız gerekmektedir. 90 günden fazla eğitim, çalışma, staj, AB projesi gibi nedenlerle ülkeye seyahat edecek kişiler ulusal vize almalıdır.

Ankara’da ikamet edenler randevu alarak başvurularını direkt olarak Portekiz Büyükelçiliğine yapabilirler. Portekiz Büyükelçiliğinde başvuru sırasında kargo formunu doldurduğunuz takdirde vizeniz çıktığı zaman pasaportunuz isteğiniz adrese iletilmektedir.

İstanbul’da ve diğer şehirlerde ikamet ediyorsanız başvurunuzu Ankara’da şahsen bulunmanıza gerek kalmadan Euroasia GVS aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin her bölgesinden başvuru sahiplerine başvuru kolaylığı sağlamak için Portekiz Büyükelçiliği Ankara, Macaristan Konsolosluğunu yetkilendirmiştir.

Bu nedenle İstanbul ve diğer şehirlerde ikamet ediyorsanız başvurunuzu ikamet bölgenize en yakın vize servisinden Euroasia GVS aracılığıyla tamamlayabilirsiniz.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport hamilleri 30 Mart 2011 tarihinden itibaren 180 gün içinde 90 güne kadar olan Portekiz seyahatlerinde vizeden muaf tutulmuşlardır.  90 günde fazla eğitim, çalışma, Avrupa Birliği Projesi sebeple seyahat edecek olan Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) pasaport hamilleri Portekiz ulusal vizeye tabidir.

Türkiye vatandaşları Portekiz ülkesine aktarma yaparken havaalanından ayrılmadıkları ya da başka bir Schengen ülkesine gitmedikleri takdirde transit vizeye ihtiyaçları yoktur.

Portekiz Büyükelçiliği, Portekiz ve Macaristan Konsoloslukları arasında imzalanan anlaşma uyarınca 15 Mart 2011 tarihinden itibaren  Macaristan Konsolosluğu Portekiz’e seyahat planlayan Türk vatandaşlarının vize başvurularını kabul etme yetkisine sahiptir.

Portekiz Vize Türleri

Portekiz vizesinin onaylanması ve vize süresi hakkında tek karar verme yetkisi Portekiz Büyükelçiliğine ve Portekiz Büyükelçiliğinin yetkilendirdiği Macaristan Konsolosluğuna aittir.

Portekiz C tipi Schengen vize kategorisine girmektedir. Schengen vizesi 90 güne kadar olan seyahatler için yapılan başvurularda verilmektedir. eğitim, çalışma, Avrupa Birliği Projesi, aile birleşimi gibi nedenlerde ülkede 90 günden fazla konaklamanız gerekiyorsa Portekiz ulusal vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ulusal vize başvurularınızı direkt olarak Portekiz Büyükelçiliğine yapabilirsiniz.

Portekiz Schengen Vize Türleri

  • Portekiz Turist Vizesi
  • Portekiz Ticari Vize
  • Portekiz Aile Ziyaret Vizesi

Portekiz Ulusal Vize Türleri

  • Çalışma Vize
  • Öğrenci Vize
  • Erasmus Vize
  • AB Projesi
  • Aile Birleşimi

 

Portekiz Turist Vizesi

Portekiz turist vizesi ülkeye kültürel gezi, kısa süreli tatil amacıyla seyahat etmeyi planlayanların başvurması gereken Schengen vize kategorilerinden biridir. Portekiz’den sonra başka bir Schengen ülkesine geçmeyi düşünüyorsanız lütfen detaylı seyahat planınızı yetkilimize aktarınız. Schengen bölgesinde en uzun süre konaklayacağınız ülkeden vize başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir.

Portekiz Schengen turist vizesi 6 ay içinde kullanmak üzere toplamda en fazla 90 güne kadar konaklama hakkı tanımaktadır. Ancak Schengen vize başvurularında konsolosluğun belirlediği süreye bağlı olarak vizenizin çıkacağını hatırlatırız. İlk kez Schengen vize başvurusunda bulunuyorsanız beyan ettiğiniz otel konaklama tarih aralığınız ve uçak gidiş-dönüş tarihlerinizin referans alınarak vize sürenizin belirlenmesi olasıdır. Pasaportunuzda Schengen, ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya gibi ülkelerin vizeleri bulunuyorsa daha uzun süreli olarak onaylanabilir. Vize sürelerini belirlemek tamamen diplomatik temsilciliklerin inisiyatifindedir.

Portekiz turist vizesiyle, Polonya, Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Finlandiya, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Malta, Yunanistan, Slovenya ve Slovakya’da geçerlidir.

Portekiz vize başvuru sahibinin şahsen başvuruda bulunulması gerekmektedir. Portekiz vize başvurularında parmak izi ibrazı zorunludur. Yetkilimizden ikamet ettiğiniz ile en yakın vize servisini öğrenebilir, randevu talebinde bulunabilirsiniz. İstanbul’dan yaptığınız başvurularda randevu gününüzde yetkilimiz parmak izi alımı sırasında size eşlik edecektir.

Portekiz Ticari Vize

Portekiz ticari vize, ülkeye yapacağınız ticari amaçlı seyahatlerinizde temin etmeniz gereken vize türüdür. Portekiz’de fuara, konferansa, seminere katılma planınız varsa ticari Schengen kategorisinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Ticari vize başvurularında ibraz edilmesi zorunlu evrak davetiyedir. Portekiz ticari davetiye, Portekiz şirketinin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanan davetiyede seyahat tarihleri ve seyahat sebebi belirtilmelidir. Portekiz ticari vize davetiyenizi şirketten e-mail olarak temin edebilirsiniz. Davetiyede imzalayan kişinin adı, soyadı, firma adresi, telefon numarası ve e-mail adresi yer almalıdır.

(!) Portekiz vize başvurularında konsolosluk, uçak bileti satın alınmasını talep edebilir.

(!) Portekiz vize başvuruları, başvuru sahibinin seyahat tarihinden 2 iş günü önce sonuçlanabilmektedir (Ankara Portekiz Büyükelçiliği başvuruları için geçerlidir) .

(!) Portekiz ekspres vize başvuruları 48-72 saat içerisinde sonuçlanmaktadır. Vizelerin sonuçlanma süresi resmi tatil günlerini ve yabancı pasaportlarla yapılan başvuruları kapsamamaktadır.

Ticari Schengen vizesine sahip olmanız Schengen Bölgesine giriş hakkınız olduğu anlamına gelmemektedir.

Schengen vize sahibi ülke girişinde kalmayı planladığı süre için seyahat amacını ve seyahat süresi boyunca Türkiye’ye geri dönüşüyle ilgili giderleri karşılayacak yeterli maddi kaynağı olduğunu ve bu kaynakları resmi olarak destekleyecek belgeler sunması gerekmektedir. Ayrıca planlanan konaklama sürenizi destekleyecek seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz, sigortanın bir örneğini de ülke giriş çıkışlarında sorulma ihtimaline karşı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Portekiz Schengen vize başvurunuzu Euroasia aracılığıyla tamamlamanız haline seyahat sağlık sigortanızı sizin adınıza yapmaktayız.

Portekiz Aile Ziyaret Vizesi

Portekiz aile ziyaret vizesi için standart evrakların dışında mesleksel durumunuzu destekleyici evraklar sunmanız gerekecektir. Portekiz’de ikamet eden yakınınızdan davet mektubu temin etmeniz gerekmektedir. Portekiz aile ziyaret vizesi için gerekli evraklar hakkında ayrıntılı bilgiyi web sayfamızda bulabilir, Schengen yetkilimizden Portekiz güncel vize ücretleri ile birlikte bilgi e-maili olarak isteyebilir veya direkt olarak destek hattımızı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Euroasia GVS’nin İstanbul, Edirne, Ankara, İzmir, Bursa, İzmir’de ofisi bulunmaktadır. Başvuru evraklarınızı ikamet bölgenize en yakın ofisimizi ziyaret ederek veya İstanbul merkez ofisimize kargo ile göndererek iletebilirsiniz.

Portekiz Schengen ülkesi olduğu için Schengen güvenlik kuralları gereğince başvuruda şahsen bulunma ve parmak izi beyan etme zorunluluğu bulunmaktadır. İstanbul dışında ikamet ediyorsanız hangi başvuru merkezinden işlemi tamamlayacağınıza dair detaylı bilgiyi yetkilimizden alabilirsiniz.

Portekiz vize başvurularında başvuru sahibinin şahsen başvuru merkezinde bulunması gerektiği gibi 12-18 yaş arasındaki çocukların da şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

18 yaş altındaki başvuru sahipleri başvurularını ancak ebeveyn refakatinde tamamlayabilirler. 18 yaş altındaki başvuru sahibi tek başına veya yalnızca bir ebeveyniyle birlikte Portekiz’e seyahat edecekse muvafakatname belgesi ibraz edilmelidir.

Portekiz Vize Başvuru İşlemleri

Portekiz vize başvuru işlemleri sayfamızın devamında yer alan adımları tamamlamanız gerekmektedir. Vize başvurunuzdan önce aşağıdaki belirtilenleri dikkate almanızı tavsiye ederiz. Portekiz vizesi için gerekli evrakların hazırlanmasından vize başvurunuzun takip sürecine kadar her aşamada işlem kolaylığı sağlamakta, vize başvurularında yaşanan zaman kayıplarının önüne geçmek için hizmet vermekteyiz.

Vize Türünün Belirlenmesi

Portekiz vize başvurunuzdan önce seyahat amacınızı net olarak belirlemeniz gerekmektedir. Portekiz’de aile/arkadaş/akrabanızın yanında konaklayacaksanız turistik vize başvurusunda bulunmanız durumunda vize başvurunuz reddedilebilir. Bu sebeple seyahat planınıza uygun olarak turistik, ticari, aile ziyaret vizeleri başvuru şartları ve gerekli evraklar sayfalarını incelemenizi öneririz.

Gerekli Evrakların Hazırlanması

Portekiz vize türünüzü belirledikten sonra ikinci aşama başvuru için gerekli evrakların hazırlanmasıdır. Gerekli evrakların hazırlarken yapacağınız en ufak bir hata vize başvurunuzun reddedilmesine, başvurunun yetkili merkezde ibraz edilirken işleme alınmamasına veya konsolosluk yetkili biriminin yeniden evrak talep etmesine yol açabilir.

Bu nedenle yetkilimize ikamet ettiğiniz ili, seyahat amacınızı ve kişisel, mesleksel kriterlerinizi açıklamanız, vize başvuru sürecinde yaşanan zaman kayıplarının önüne geçecektir. İletişim halinde olduğunuz Schengen yetkilimiz süreçte dikkat etmeniz gerekenleri belirtecek ve iş durumunuza uygun olarak detaylı evrak listesini belirttiğiniz e-mail adresine iletecektir.

Randevu Alınması

Portekiz vize başvuru işlemlerinizin bir sonraki adımı randevu alınmasıdır. Tüm Schengen ülkeleri için randevunuzu sizin adınıza almaktayız. Schengen yetkilimiz parmak izi tarama işleminin gerçekleştirileceği AS Vize’den alınacak randevu tarih ve saatini sizin onayınıza sunacaktır. Eylül 2014’ten sonra VIS ibareli Schengen vizesi almışsanız, parmak izi vereceğiniz randevu gününde şahsen bulunmanıza gerek kalmayabilir. Son 3 yıl içinde Schengen vizesi almışsanız, parmak izi muafiyet durumunuzu yetkilimize sorgulatabilirsiniz.

Portekiz Vize Başvuru Formu

Portekiz vize başvuru formu Portekiz Büyükelçiliğinin ve Portekiz Büyükelçiliğinin İstanbul ve çevresinden yapılan başvurularda yetkilendirdiği Macaristan Konsolosluğunun hazırladığı resmi bir belgedir. Vize başvuru formunun dikkatli şekilde ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

Portekiz vize başvuru formunu sayfamızdan indirerek, çıktısını alabilirsiniz. Portekiz vize başvuru formunu şahsen imzalamanız gerekmektedir. Başvuru formunu doldururken ihtiyaç duymanız halinde müşteri temsilcimizden destek alabilirsiniz.

Portekiz Vize Ücreti

Schengen ve ulusal vize başvurularında Portekiz vize ücreti değişmektedir. Euroasia GVS olarak biz yalnızca turistik, ticari ve ziyaret amaçlı seyahatlerde talep edilen Schengen vize başvurularını kabul etmekteyiz. 2018 yılına ait Portekiz vize ücreti 140 € + KDV’dir. Vize ücretine; Portekiz Konsolosluğu harcı, biyometri işleminin tamamladığı AS Vize servis ücreti ve Euroasia GVS’nin hizmet bedeli dahildir. Değişen döviz kuruna göre vize ücretlerinde farklılık olabilmektedir.

Vize Başvurusunun Takibi

Portekiz başta olmak üzere diğer tüm Schengen ülkelerinin ve AB ülkelerinin vize başvurularını kabul etmekte, takibini yapmaktayız. Evraklarınızın kontrolünü sağlamakta bir yanlışlık, eksiklik tespit ettiğimizde çözüm odaklı çalışmaktayız. 15 güne kadar olan seyahat sağlık sigortanızı hizmet bedelimiz dâhilinde temin etmekteyiz. Randevunuzu alarak, başvurunuzu tamamlamaktayız. Portekiz vizeniz çıktığında ilgili birimden teslim alarak ikamet ettiğiniz adrese posta ile göndermekteyiz.