Polonya’ya iş görüşmesi yapmak, ticari anlaşma imzalamak, fuara katılmak, fuarda stand açmak, iş geliştirme projelerine dâhil olmak amacıyla seyahat edecekseniz ticari vize kategorisinden başvuru yapmanız gerekecektir. Son 3 yıl içinde Schengen ülkelerine, Birleşik Krallık’a, ABD’ye, Avustralya’ya, Yeni Zelanda’ya, Kanada’ya seyahat etmiş olmanız; bu ülkelerin vizelerinin mevcut veya önceki pasaportunuzda bulunması (vizenin onaylanacağını garanti etmese bile) konsolosluk nezdinde olumlu bir izlenim bırakmaktadır. Geçmiş seyahatlerinizde vize geçerlilik süresinin ihlal edilip edilmediğine dikkat edilmektedir. Ancak vize başvurunuzu olumlu olarak sonuçlandırma yetkisi ve vizenizin geçerlilik süresini belirleme yetkisinin yalnızca Polonya Büyükelçiliğine veya Polonya Başkonsolosluğuna ait olabileceğini hatırlatmak isteriz. Polonya ticari vize başvuru sahipleri Türkiye’nin her bölgesinden işlemlerini Euroasia GVS aracılığıyla tamamlayabilirler. İstanbul, Ankara, Edirne, İzmir’de ofislerimiz bulunmaktadır. Polonya vizesi için gerekli evraklarınızı ikamet bölgenize en yakın ofisimizi ziyaret ederek teslim edebileceğiniz gibi İstanbul merkez ofisimize kargo ile de gönderebilirsiniz. Polonya kısa süreli  vize başvurularında biyometrik veri beyanı zorunludur. Bu nedenle randevu gününüzde ikamet ettiğiniz bölgeye en yakın merkezden tarama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Başvurunuzu İstanbul’dan gerçekleştirmek isterseniz bu işlem sırasında operasyon yetkilimiz size eşlik edecektir. 25 Eylül 2014 tarihinden sonra Schengen vizesi aldıysanız biyometrik veri beyanı prosedüründen muafiyet durumunuz söz konusu olabilir. Eğer biyometrik veri beyanı prosedüründen muafsanız, Euroasia GVS olarak işlemlerinizin tamamını başvuru merkezinde şahsen bulunma zorunluluğu olmaksızın sizin adınıza tamamlamaktayız. Polonya Schengen sahasına dahil olan ülkelerden biridir. Umuma Mahsus pasaport sahipleri ülkeye yapacakları ticari amaçlı ziyaretlerde vizeye tabidirler.  Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah, Kırmızı) pasaport sahipleri Polonya’ya yapacakları turistik, kültürel ve gezi amaçlı 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar vize işlemlerinden muaftırlar. Ancak özel pasaport sahipleri seyahatlerinden önce pasaportlarının en az 6 ay geçerliliğe sahip olmasına dikkat etmelidirler. Polonya ticari vize başvuruları randevu tarihinden sonraki 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Polonya Konsolosluğunun inisiyatifine bağlı olarak başvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği durumlarda süre 30 güne kadar uzayabilmektedir. Polonya Schengen vizesine sahip olmak Polonya Cumhuriyeti’ne girişi garanti etmemektedir. Giriş izni her durumda Polonya sınır polislerinin inisiyatifindedir.  Ticari vize “C tipi”/ Schengen kategorisindedir. Ticari vize başvuru sahibine projeye, konferansa, fuara katılma hakkı tanır, ülkede çalışma izni hakkı vermez.
Ticari vize başvurularında davetiye sunulması zorunludur. Polonya’ya özgü davetiye format bilgilerini “gerekli evraklar” başlığı altında bulabilirsiniz veya davetiye temin edilme süreci ve formatı konusunda ayrıntılı bilgi için iletişim hattımızdan destek alabilirsiniz.  

Polonya Ticari Vize Süresi

Polonya ticari vize süresi ülkede gerçekleştireceğiniz ticari etkinliğin süresine ve etkinliğin devamlılık arz etmesine bağlı olarak belirlenmektedir. Ticari vize başvurularında vize süresini belirleyen en önemli faktör davetiyedir. Davetiyede Polonya’daki ticari faaliyetin belirtildiği süreye kadar veya bu süreyi kapsayacak şekilde vizeniz onaylanabilir. Pasaportunuzda Schengen, ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada... vizelerinizin bulunması uzun süreli vize alınmasına etki eden faktörlerdendir. Polonya ticari vize sürenizi belirleyecek olan temel etkenler, ticari davetiyede belirtilen ticari etkinliğin süresi ve sizin daha önceki seyahat geçmişiniz olacaktır. Ancak hatırlatmak isteriz ki Polonya vize süresini belirlemek ve vize başvurusunun olumlu neticelenmesi tamamen Polonya Büyükelçiliğinin ve Polonya Başkonsolosluğunun yetkisi altındadır.

Polonya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Polonya ticari vizesi ortalama olarak 5-15 içerisinde günü sonuçlanmaktadır. Söz konusu süre diplomatik temsilciliğin yoğun olduğu tarihlerde uzayabilmektedir. Türkiye Devleti’nin ve Polonya Devleti’nin resmi tatil günlerinde Polonya Konsolosluk birimleri hizmet vermemektedir. Bu tarihler öncesinde yapılan vize başvuruları da yoğunluktan dolayı daha neticelenebilmektedir. Bu nedenle vize başvurunuzu seyahatinize 1 ay kala tamamlamanızı tavsiye ederiz. Euoasia GVS olarak, ticari vize için randevunuzu almakta, evraklarınızı teslim alır almaz kontrolünü yapmakta, herhangi bir yanlışlık ve eksiklik söz konusu olduğunda sizi bilgilendirmekte, çözüm odaklı çalışmakta, seyahat planınıza en uygun vize başvurusunu gerçekleştirmenizi sağlamakta, (parmak izi) randevu gününüzde bir aksilik yaşamamanız için size asistanlık etmekte, vizeniz sonuçlandığında ilgili birimden pasaportunuzu teslim alarak, belirttiğiniz ikamet adresinize kargo ile göndermekteyiz.

Polonya Vize Başvuru Formu

Polonya vize başvuru formu; Schengen bölge sınırları ve Polonya’nın ülke sınırları gözetilerek başvuru sahibini tanıma amacıyla hazırlanmış resmi bir formdur. Polonya ticari vize başvuru formunu Lehçe, Türkçe veya İngilizce olarak doldurabilirsiniz. Ticari Schengen vize başvuru formunu PDF formatında bilgisayarınıza indirebilir, çıktısını alarak doldurabilirsiniz. Formu doldururken iletişim halinde olduğunuz yetkilimizden destek alabilirsiniz.

Polonya Ticari Seyahat Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Aşağıdaki evraklarda güncelleme olmuş olabilir, durumunuza uygun güncel evrak listesini lütfen yetkililerimizden bilgi e-maili olarak isteyiniz. Aşağıdaki evraklar bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Talebiniz halinde uçak/otel rezervasyonunuz ve Schengen ülkeleri için zorunlu seyahat sağlık sigortanız firmamız tarafından adınıza düzenlenmiş ve seyahat tarihlerinizi kapsayacak şekilde temin edilmektedir.  

Çalışanlar İçin Gerekli Evraklar


 • Vize Takip formu
 • Orijinal Ticari Davetiye (belge aşağıda ki maddeleri içermelidir.)
  • Davet eden firmanın adı ve eksiksiz adresi,
  • Başvuru sahibinin adı, çalıştığı şirket adı ve şirketteki görevi
  • Talep edilen vize süresi (Birden fazla seyahat olacak ise belirtilmelidir.)
  • Seyahatin amacı ve süresi (Firma - fuar adı belirtilmelidir.)
  • Duruma göre seyahat ve konaklama giderlerinin karşılanacağına dair bilgi yer almalıdır.
 • Fuara katılım sağlanacaksa fuar katılım belgesi, fuarda stand açılacaksa krokisi, varsa yaka kartları
 • Şirket yazısı (Çalıştığınız şirkete ait aşağıdaki bilgileri içeren dilekçenin ıslak imza ve kaşeli aslı ibraz edilmelidir.)
  • Başvuru sahibinin firmadaki görevi
  • Talep edilen vize süresi (Birden fazla seyahat olacak ise belirtilmelidir.)
  • Seyahatin amacı ve süresi (Şirket - fuar adı belirtilmelidir.)
  • Almanya’daki masrafların firma tarafından karşılanacağına dair teminat belirtilmelidir.
 • Pasaport - eski pasaportlar (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)
 • 2 adet biometrik YENİ fotoğraf (35x45 ölçülerinde, beyaz fon arkalı, güncel)
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • 4 A DETAYLI hizmet dökümü (SGK kurumlarından veya e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli)
 • Şirketin banka hesap dökümü (En az 7.000 TL bakiyesi olan, son 3 ayın bilgilerini içeren, kaşe, ıslak imza ve banka yetkilisinin imza sirküleriyle birlikte sunulmalı / belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)
 • Kimlik fotokopisi

Şirket (İşletme) Sahipleri İçin Gerekli Evraklar


 • Vize Takip formu
 • Orijinal Ticari Davetiye (belge faks olarak temin edilebilirken aşağıda ki içeriklere sahip olmalıdır.)
  • Davet eden firmanın adı ve eksiksiz adresi,
  • Başvuru sahibinin adı, çalıştığı şirket adı ve şirketteki görevi
  • Talep edilen vize süresi (Birden fazla seyahat olacak ise belirtilmelidir.)
  • Seyahatin amacı ve süresi (Firma - fuar adı belirtilmelidir.)
  • Duruma göre seyahat ve konaklama giderlerinin karşılanacağına dair bilgi yer almalıdır.
 • Fuara katılım sağlanacaksa fuar katılım belgesi, fuarda stand açılacaksa krokisi, varsa yaka kartları
 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)
 • Şirket yazısı (aşağıda belirtilen içeriklere sahip olması gerekirken Çalıştığınız şirkete ait aşağıdaki bilgileri içeren dilekçenin ıslak imza ve kaşeli aslı ibraz edilmelidir.
  • Firmadaki göreviniz,
  • Talep edilen vize süresi (Birden fazla seyahat olacak ise belirtilmelidir.)
  • Seyahatin amacı ve süresi (Şirket - fuar adı belirtilmelidir.)
  • Almanya’daki masrafların firma tarafından karşılanacağına dair teminat belirtilmelidir.
 • 2 adet biometrik YENİ fotoğraf (arka fonu beyaz)
 • Kimlik fotokopisi
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şirketin banka hesap dökümü (En az 7.000 TL bakiyesi olan, son 3 ayın bilgilerini içeren, kaşe, imza ve banka yetkilisinin imza sirküleriyle birlikte sunulmalı / belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)

Vize Ücretleri

Polonya vize ücreti 140 € + KDV’dir. Polonya vize ücreti; Polonya Konsolosluğu harcı, yetkili parmak izi tarama birimi (VFS Global) servis ücretini ve Euroasia GVS’nin hizmet bedelini içermektedir. Dilerseniz ikamet ettiğiniz ili, mesleğinizi, seyahat tarih aralığınızı içeren mailinizde bilgi edinmek istediğinizi belirtirseniz yetkilimiz size mesleksel durumunuza göre düzenlenmiş başvuru evrak listesini (evrak açıklamalarıyla birlikte) ve 2018 yılına ait detaylı Polonya vize ücret dökümünü talep edebilirsiniz. Bilgi edinme talebinizi help@eagvs.com mail adresimize iletebilirsiniz.