Değerli ziyaretçilerimiz, başvuru için yerine getirilmesi gereken birtakım vize prosedürleri vardır. Sayfamızda vize başvurunuz ile ilgili yerine getirilmesi gereken prosedürleri sizler için derledik. Euroasia Global Visa Services’in vize danışmanlık hizmeti sunduğu ülkelerden birisi de Norveç’tir. Vize başvurunuzu yapmadan önce vize servisimizle iletişime geçerek vize işlem süreci hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Sayfamızdaki bilgiler Büyükelçilik referans alınarak hazırlanmış olsa da hazırlıklarınıza başlamadan önce ilgili konsolosluk birimini arayarak teyit ettirmenizi tavsiye ederiz.

Norveç, Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Schengen Bölgesine dahildir. Dolayısıyla kısa süreli vize başvurularınız Schengen kategorisine dahil olmaktadır. Kısa süreli seyahatleriniz C vize kapsamındadır. Sayfamızda Norveç vizesi için gerekli evraklar 2018 ve Norveç vize ücreti 2018 mevcuttur. Başvuru için gerekli evraklar hakkında Schengen departmanımızla irtibata geçip detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vize başvurunuz için gerekli olan evrakları sayfamızın devamında görüntüleyebilirsiniz. Seyahatiniz için gerekli olan konaklama, ulaşım ve seyahat sağlık sigorta hizmetlerini sizlere sunmaktayız. Başvuru için kişisel evraklarınızı bizlere ulaştırmanız yeterlidir. Kalan tüm prosedürleri sizler için usulüne uygun şekilde tamamlamaktayız. Schengen ülkeleri için 2014’ten sonra alınmış vizeniz varsa ve bilgileriniz güncelse başvuru için şahsen bulunmanıza gerek yoktur. Vize servisimiz başvuru işlemlerinizi başından sonuna kadar titizlikle yürütmekte ve takip etmektedir. Başvurunuz sonuçlandığında yetkililerimiz sizlere haber vermekte ve vize işlenmiş pasaportunuzu ikamet adresinize göndermekteyiz. Sorularınızı bize help@eagvs.com adresinden ulaştırabilirsiniz.

 

Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvuru sürecinde kişinin önce seyahat amacını belirlemesi gerekir.  Seyahat amacı net olarak belirlendikten sonra temin edilmesi gereken evraklar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kısa süreli seyahatleriniz için turistik, ticari, ziyaret amaçlı vb. vize türleri vardır. Bu vize türleri C vize kapsamında değerlendirilmektedir. Uzun süreli kalışlarda ise D vize başvurusunda bulunmalısınız. Kısa süreli vize ve uzun süreli vize başvurusu hakkında sormak istediklerinizi bize iletişim adreslerimizden ulaştırabilirsiniz.

Turistik, ticari, ziyaret amaçlı vize başvurularınız için farklı evraklar temin etmeniz gerekir. Başvuru sahibi hem vize türüne hem de mesleki durumunu göre farklı evraklar hazırlar. Örneğin başvuru sahibi çiftçi ise diğer evraklarıyla birlikte çiftçilik belgesini de sunmalıdır. Emekli ise emekli olduğunu gösteren belge sunmalıdır. Dolayısıyla önce ziyaret amacı belirlenmeli daha sonra ziyaret amacına ve mesleki statüsüne uygun evraklar temin edilmelidir. Euroasia Global Visa Services sizlere bu aşamaların her birinde yardımcı olmaktadır.

Norveç Vize Türleri

Norveç Turistik Vize

Turistik amaçlarla bir seyahat planlıyorsanız kısa süreli c vize türü içinde olan turistik vize başvurusunda bulunmalısınız. Başvuru için yerine getirilmesi gereken vize koşulları vardır. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize işlemlerine tabi olmaktadır. Siyah (Diplomatik), Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) pasaport sahipleri kısa süreli seyahatler için vize prosedürlerine tabi değildir. Seyahat amacınızı turistik olarak belirledikten sonra gerekli evraklar konusunda bilgi almalısınız. help@eagvs.com adresinden seyahat amacınızı ve mesleki durumunuzu açıkladıktan sonra gerekli evrak listesi talep edebilirsiniz.

Schengen departmanımız alanında uzman vize temsilcilerinden oluşur. Yıllar öncesine dayanan tecrübelerimizle sizlere güvenilir, kaliteli ve aynı zamanda konforlu vize danışmanlık hizmeti sunmak amacıyla çalışmaktayız. Eğer 2014’ten sonra Schengen ülkeleri için vize almışsanız ve bilgileriniz hala güncelse başvuru için şahsen bulunmanıza gerek yoktur. Vize yetkililerimiz işlemlerinizi başından sonuna kadar titizlikle yürütmektedir. Turistik vize için gerekli olan evrak listesini yetkililerimizden talep edebilir, hazırladığınız evrakları kargoyla ofislerimize ulaştırabilirsiniz. Vize başvuru takibinizi yapmakta ve sonuçlandığında ise size haber vermekteyiz.

Norveç Ticari Vize

Seyahat amacınız iş toplantısı, iş için katılacağınız bir seminer, sempozyum, iş görüşmesi vb. ise ticari vize başvurusunda bulunmalısınız. Vize başvurusu için ticari vize evrakları temin etmeniz gerekir. Ticari vize başvuruları için davetiye önemlidir. Gidilecek ülkenin şirketinden alınmış bir davet yazısı başvuru için sunulmalıdır. Davetiye detaylarına help@eagvs.com adresine mail atarak ulaşabilirsiniz. Sorularınızı en kısa sürede yanıtlamaktayız. Seyahatiniz için hangi evrakları hazırlamanız gerektiği konusunda temsilcilerimizden yardım almanızı öneririz. Zira yanlış ya da eksik bir evrak sunulduğunda vize başvurunuz ret ile sonuçlanabilir.

Daha önceden Schengen ülkeleri için vize prosedürleri gereği parmak izi vermemişseniz başvuru için şahsen bulunmanız gerekir. Parmak izi işlemleriniz için Konsolosluktan randevu alınmalıdır. Schengen yetkililerimiz sizin adınıza randevunuzu almakta ve randevu gününde sizlere eşlik etmektedir. Euroasia GVS başvuru işlemlerinizi kolaylaştırmak adına sizlere her konuda destek sağlamaktadır. Ancak daha önce verilmiş parmak iziniz var ve hala güncelse başvuru için bulunmanıza gerek kalmadan işlemlerinizi sizin adınıza yürütmekteyiz. İşlem süreci hakkında daha detaylı bilgi için lütfen iletişim adreslerimizden bize ulaşınız ya da help@eagvs.com adresinden mail atınız.

Norveç Ziyaret Vizesi

Ziyaret amaçlı seyahatleriniz için en önemli başvuru belgesi davetiyedir. Davetiye olmadan ziyaret amaçlı vize talebiniz olumlu sonuçlanmayabilir. Temin edeceğiniz davetiye Göçmenlik Ofisi (UDI) tarafından onaylanmış olmalıdır. Diğer başvuru evraklarınızla birlikte davet mektubunuzu mutlaka ilgili konsolosluk birimine sunmalısınız. Davet mektubu hakkında daha fazla bilgi almak için help@eagvs.com adresine mail atabilirsiniz.  Mesleki durumunuza göre farklı evraklar teslim etmeniz gerekebilir. İşveren, çalışan, emekli ya da öğrenciyseniz durumunuza uygun evraklarla başvurunuzu yapmalısınız. Ziyaretçi vizesi için gerekli evrakları öğrenmek için sayfamızı inceledikten sonra yetkililerimizle iletişime geçmelisiniz. Vize türünüze ve mesleki durumunuza uygun evrakları sizinle paylaşmaktayız.

Dikkat!

Ziyaret amaçlı vize başvurularında başvuru sahibine aile fertlerinden biri sponsor olacaksa Vukuatlı Nüfus Kağıt Örneği sunulmalı ve akrabalık derecesi kanıtlanmalıdır.

Ziyaretçi başvuruları için Bordo pasaport sahipleri vizeye tabidir. Özel pasaporta sahip olan kişilerin kısa süreli seyahatleri için vize başvurusunda bulunmasına gerek yoktur. Ancak uzun süreli vize başvuru için gerekli vize prosedürlerinin yerine getirilmesi gerekir. Vize Bilgi Sistemine kayıtlı parmak iziniz varsa (VIS ibareli) başvuru için şahsen gelmeden vize servisimiz aracılığıyla işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra takibini yaparak sonuçlanma aşamasında sizlere haber vermekteyiz. Ofis iletişim numaralarımızı her zaman arayarak başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

Norveç Vize Başvuru İşlemleri

Vize Türünün Belirlenmesi

Vize başvurusunda bulunabilmek seyahatinizin amacını belirlemeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Başvuru için seyahat amacının net olarak belirlenmesi en önemli adımdır. Çünkü seyahat amacının belirlenmesi demek vize türünün belirlenmesi demektir. Örneğin turistik bir gezi planlıyorsanız turist vizesi, ticari amaçlarla bir seyahat için ticari vize başvurusu, ülkede ikamet eden bir yakınız var ve ziyarete gidiyorsanız aile ziyaret vize başvurusu yapmalısınız. Vize türünüzü belirlemekte zorluk yaşıyorsanız ve birkaç seçeneğiniz varsa en hızlı ve kolay vize almak için yetkililerimizden yardım alabilirsiniz.

Gerekli Evrakların Hazırlanması

Vize türünüz belirledikten sonra sıra evrakların hazırlanmasına gelir. Standart evrakları (pasaport aslı, vize başvuru formu, 2 biometrik fotoğraf, konaklama ve ulaşım rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, nüfus cüzdan fotokopisi, vukuatlı nüfus kağıt örneği vb.) her vize türünde de hazırlayıp sunmanız gerekir. Diğer evraklar ise mesleki durumunuza ve vize türünüze göre hazırlanmalıdır. Örneğin ziyaret amaçlı seyahatlerde en önemli evrak davet mektubudur. Davet mektubu olmadan başvurunuz için olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ticari vize başvurularında gidilecek ülke şirketinden davet mektubu alınmalıdır. Turistik seyahatlerde ise en önemli evrak konaklama rezervasyonlarıdır. Evraklarınızı hazırlayabilmek için seyahat amacınızın net olması gerektiğini unutmayınız!

Norveç Vize Randevusu

Başvurular için randevu almanız gerekebilir. Schengen ülkeleri için 25 Eylül 2014 tarihinden sonra verilmiş parmak iziniz varsa başvuru için şahsen bulunmanıza gerek olmayabilir. Sistemde bilgileriniz kayıtlı ve hala güncelse başvurunuzu vize servimiz aracılığıyla bizzat gelmeden tamamlayabilirsiniz. Bilgilerinizin güncel olup olmadığını bize ulaşarak öğrenebilirsiniz. Ancak kayıtlı parmak iziniz yoksa parmak izi işlemleri için gelmeniz gerekir. Böyle bir durumda Norveç Konsolosluğundan randevu talep ederek işlem sırasında da size eşlik ediyoruz.

Norveç Vize Başvuru Formu

Başvuru sahibi seyahat amacını net bir şekilde belirledikten sonra ona uygun bir şekilde başvuru formu doldurmalıdır. Norveç c vize başvuruları için Schengen vize formu doldurulmalıdır. Başvuru formu doldurulurken güncel bilgi verilmelidir. Konsolosluğun başvuru sürecinde kişilere ulaşması gerekebilir. Verilen bilgilerin eksiksiz aynı zamanda doğru olması gerekir. Başvurunuz sunduğunuz evraklar çerçevesinde yürütülür. Dolayısıyla titiz bir şekilde belgelerinizi hazırlamalısınız. Her başvuru sahibi vize formu doldurmalıdır. Form doldurma işlemi tamamlandıktan sonra uygun ölçülerde çekilmiş biometrik fotoğrafı uygun yere yapıştırmalısınız. Schengen fotoğraf ölçülerini incelemek için tıklayınız.

Norveç Schengen vize başvuru formunu görmek için tıklayınız.

Norveç Vize Ücreti 2018

Planladığınız seyahat kapsamında evraklarınızı hazırladıktan sonra vize ücretini de yatırmanız gerekir. Norveç vize ücreti Büyükelçilik tarafından belirlenmektedir. Seyahat amacınıza ve kalış sürenize göre ödemeniz gereken vize harç miktarı farklı olabilir. Seyahatinizin kapsamına karar verdikten sonra yetkililerimizle iletişime geçip ödemeniz gereken vize ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz. help@eagvs.com adresinden de vize ücreti ile ilgili bilgi maili talep edebilirsiniz.

Norveç Vize Takibi

Başvuru işlemleriniz tamamlandıktan sonra takibini özenle yapmaktayız. Vize başvuruları, evrakların düzenli bir şekilde teslim edilmesinden sonra yaklaşık 7 ile 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Başvuruları sonuçlandırma yetkisi sadece Büyükelçiliktedir. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra süreci takip ediyor, başvurunuz sonuçlandığında ise sizlere haber veriyoruz. Ofislerimizi arayıp vize takibinizle ilgili her zaman bilgi alabilirsiniz.

Norveç Vizesi Hakkında!

İstanbul’dan vize başvurularını gerçekleştirecek kişilerin Schengen vizelerini anlaşmalı konsolosluk olan Macaristan Konsolosluğu vermektedir.

12 yaşından küçüklerin başvuru için bizzat gelmesine gerek olmamaktadır.

Vize başvuruları için bölge farkı yoktur. Bulunduğunuz her şehirden vize servisimizle iletişime geçip vize başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Yabancı pasaport sahipleri seyahat sonrasında 6 ay daha geçerli olan ikamet belgelerini başvuru için sunmalıdır.

Seyahatine 15 günden az vakit kalan kişilerin vize başvuru kabulleri yapılmayabilir. Lütfen en az 1 ay öncesinden başvuru işlemlerinizi başlatınız.