Malta Cumhuriyeti 1 Mayıs 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olmuştur. Malta’ya seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Malta vize işlemlerinin değerlendirilmesi tamamen Malta Konsolosluğuna aittir. Türkiye’de ikamet eden Malta vatandaşlarının pasaport işlemleri, pasaport yenileme ve nüfus cüzdanı yenileme gibi işlemleri de Malta Konsolosluğu Konsüler departmanı tarafından yürütülmektedir. Malta Konsolosluğu ayrıca Türkiye’deki Malta Fahri Konsolosluklarını denetlemekte; Türkiye ve Malta arasındaki ticari, ekonomik, kültürel işleri geliştirmektedir.

Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport sahipleri Malta’ya yapacakları 180 gün içinde 90 güne olan seyahatlerinde vize işlemlerinden muaftırlar. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşlarımız Malta’ya yapacakları seyahatlerde vize işlemlerine tabidirler. Malta Schengen vize işlemlerinizi seyahat amacınız doğrultusunda tamamlamalısınız.

Malta Vize Türleri

  • Malta Turist Vizesi
  • Malta Ticari Vize
  • Malta Ziyaret Vizesi
  • Malta Transit Vizesi

Malta Konsolosluğundan talep ettiğiniz Schengen vizeniz onaylandığı takdirde seyahatinizi Malta’dan başlatmanız ve en uzun konaklama süresini Malta’ya ayırmanız halinde Schengen sahasında serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Schengen vizenizin kullanımına dikkat etmeniz gerekir. Schengen vize kullanımına dikkat edilmediği takdirde bir sonraki Schengen vize başvuruları reddedilebilir.

Daha önce aldığınız birden fazla Schengen vizeniz varsa ve önceki vizelerinizin süre tarih aralığını ihlal etmemişseniz vizenizin daha uzun süreli onaylanabilir.  Schengen vizesi Schengen Anlaşmasına taraf olan 26 ülkede geçerlidir Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan Avrupa Birliği’ne üye olsa da Schengen Anlaşmasına taraf değillerdir.

Malta’da uzun süreli öğrenim görecekler, çalışacaklar ve evlilik yoluyla aile birleşimi gerçekleştirecekler uzun süreli Malta vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Uzun süreli Malta vizesi başvuruları doğrudan Malta Konsolosluğa yapılmalıdır.

Malta Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Malta vizesinin sonuçlanma süresi 10 iş günüdür. Bu süre Malta Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi tatil günleri öncesi yapılan başvurularda uzayabilmektedir.  Yabancı pasaport sahiplerinin Türkiye’den yaptığı başvurular da daha uzun bir sürede sonuçlanabilmektedir.