Değerli ziyaretçilerimiz Litvanya vize işlemleri sayfasına hoş geldiniz.

Turistik, ticari, eğitim ve aile ziyareti gibi çeşitli amaçlarla Litvanya’ya yapacağınız seyahatlerinizde, Euroasia Global Visa Services olarak vize işlemlerinizin bütün aşamalarında sizlere yardımcı olmaktayız.
Litvanya seyahati öncesinde bu ülkenin vize mevzuatı hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Litvanya vize başvurusu için neler yapmak gerektiği, vize başvurusu için istenen evrakları ve başvurunun ne zaman yapılması gerektiği gibi hususları Euroasia Global Visa Services merkezlerimizdeki deneyimli çalışanlarımız sizlere aktaracaklardır. Dilerseniz için help@eagvs.com mail adresi üzerinden iletişime geçerek de bilgi alabilirsiniz.

Vize başvurusu için hazırlanması gereken ortak evraklar bulunmakla beraber, talep edilen vize türüne göre farklılık arz edenler de vardır. Litvanya vize başvurusunda kullanacağınız pasaportunuz 10 yıldan daha eski ve sayfaları yırtık veya bütünlüğü bozulacak derecede deforme olmamalıdır. Schengen bölgesi ülkeler 10 yıldan eski pasaportlar ile yapılan başvuruları kabul etmemektedir. Litvanya vize başvurunuzu yaptığınız tarihte pasaportunuzun geçerlilik süresi 1 yıldan az olmamalıdır.

Litvanya vize başvurusu yaparken en önemli hususlardan biri doğru kategoride vize başvurusu yapmaktır. Litvanya vize başvuru formunuzu, önceden belirlemiş olduğunuz seyahat amacınıza göre (turistik, ticari, eğitim ve aile ziyareti gibi) doldurmak gerekir.

Vize başvuru formu, sizin kimlik bilgileriniz ile seyahatinize dair bütün ayrıntıların kayıt altına alındığı önemli bir belgedir. Biçimini ve içeriğini Litvanya Konsolosluğunun belirlediği vize başvuru formu uluslararası geçerliliği olduğu için güncel ve doğru bilgilerle eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Hazırlanan vize başvuru formu diğer başvuru evrakları ile beraber vakit kaybetmeden konsolosluğa iletilerek vize başvuru süreci başlatılmalıdır.

Litvanya Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa Birliği üyelerinden biri olan Litvanya, schengen bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Litvanya Konsolosluğu ülkesine kısa süreli seyahat yapmak isteyen yabancılara schengen vize prosedürünü uygulamaktadır. Diplomatik (Siyah ) Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahibi Türk vatandaşları Litvanya’ya yapacakları 90 gün veya daha az konaklamalı seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur.

Ancak Umuma Mahsus(Bordo) pasaportu bulunan Türk vatandaşları turistik, ticari, eğitim ve aile ziyareti gibi amaçlar için Litvanya’ya yapacakları seyahatlerinde, Litvanya Schengen vizesi almaları zorunludur. Vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlanarak, bir başvuru dosyası halinde Konsolosluğa teslim edilerek süreç başlatılmalıdır.

Litvanya Schengen vizesi için Euroasia Global Visa Services danışmanlık ve destek ekibimizle iletişime geçerek, hangi evrakların hazırlanması gerektiğini öğrenebilir, süreç ve prosedürler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Dilerseniz help@eagvs.com mail üzerinden vize başvuru evraklarının listesini isteyebilirsiniz.

Litvanya Vize türleri

Litvanya konsolosluğu 90 güne kadar konaklama yapılabilecek olan vize başvurularını kısa süreli vizeler başlığı altında değerlendirip schengen vizesi vermektedir. Litvanya Konsolosluğu bu vizeleri çeşitli başlıklar altında sınıflandırmış bulunmaktadır.

  • Litvanya Turizm Vizesi
  • Litvanya Ticari Vize
  • Litvanya Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi
  • Kültürel ve Sportif etkinlik, Staj ve Konferans Vizesi
  • Eğitim Vizesi
  • Tıransit Geçişleri İçin Schengen Vizesi

Litvanya Schengen vizesi kategorisinde, başlıklar halinde sıralanan vize çeşitlerinden herhangi birisi için başvuru yapan kişiler, önceden almış oldukları randevu gün ve saatinde konsolosluk vize başvuru merkezine şahsen gelerek, biometrik verilerini ve parmak izi bilgilerini kayıt ettirmeleri gerekir.
Şayet son beş yıl içerisinde herhangi bir schengen ülkesine seyahat ederken bu bilgilerini konsolosluk vize bilgi sistemine kayıt ettirmişler ise kendilerinin gelmesine gerek yoktur.

Hazırlamış oldukları başvuru evraklarını kendilerine en yakın Euroasia Global Visa Services merkezlerine göndererek Litvanya vize başvurularını yapabilirler. Schengen vize prosedürü gereği Vize Bilgi Sistemine kayıt edilen bilgiler en az 5 yıl süre ile muhafaza edilmektedir.

Litvanya Turistik Vize

Litvanya’nın turistik yerlerini gezmek, tarihi ve kültürel değerlerini tanımak için bu ülkeye yapacağınız kısa süreli seyahatlerinizde, Litvanya turistik vizesine başvuru yapmalısınız. Schengen vize kapsamında değerlendirilen Litvanya turistik vizesi, size schengen bölgesinde 6 aylık bir zaman içinde 3 aya kadar konaklama imkânı vermektedir.

Litvanya vizesi ile schengen bölgesinde bulunan Avusturya, Lüksemburg, İzlanda, Almanya, Estonya, Yunanistan, Fransa, Polonya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Malta, Finlandiya, İspanya, İsveç, Slovenya, İsviçre, Norveç, Letonya, Slovakya, Macaristan ve İtalya’yı gezebilirsiniz.

Ancak burada önemli bir husus olarak vize başvurusunun en fazla konaklama yapılacak ülke konsolosluğundan yapılarak, schengen bölgesine vize alınan ülke üzerinden giriş yapılmasının gerektiği unutmamalıdır.

Litvanya turistik vize başvurularında, vize başvuru formundan sonra konsolosluk yetkililerince üzerinde en fazla durulan evraklardan birisi konaklama belgeleridir. Vize başvurusunda bulunanlar adına yapılan otel rezervasyon belgelerinde, kişilerin kimlik bilgileri ve konaklama tarihleri net olarak belirtilmesi gerekmektedir.

Talep etmeniz halinde Bursa, Ankara, Edirne, Antalya, Gaziantep, İstanbul, Tekirdağ ve İzmir illerindeki Euroasia Global Visa Services merkezi çalışanlarımız, seyahatiniz için gereken otel rezervasyonlarını yaparak, oluşturulan belgeleri başvuru dosyasına ekleyebilirler.

Litvanya Ticari Vize

Litvanya da katılacağınız ticari seminerler, bayi toplantıları, ticari fuarlar ve sempozyumlar, bu ülkede iş yaptığınız ortaklarınızla yapacağınız ikili görüşmeler gibi ticari bir plan dahilinde seyahat etmeniz gerekiyorsa, Litvanya Ticari Vize başvurusu sizin için doğru bir karar olacaktır.

Ticari vize başvurularında, Litvanya’da beraber iş yaptığınız firmadan alınması gereken davet mektubu mutlaka vize başvuru dosyasında bulunması gerekir. Daveti yapan firmanın resmi antetli kağıdı kullanılarak hazırlanan davet mektubunda, seyahati yapacak kişi veya kişilerin kimlik bilgileri ile seyahatin amacı ve süresinin açıkça belirtilmiş olması, Litvanya Konsolosluğu tarafından üzerinde önemle durulan bir husustur.

Litvanya’ya fuar, seminer, sempozyum veya bayi toplantıları için gidiyorsanız eğer, vize başvurunuz öncesinde bu etkinlikleri düzenleyen organizasyon komitesinden, adınıza düzenlenmiş davetiye mektubunu istemelisiniz.

Ticari vize başvurusu yapan kişiye ait banka hesap hareketleri dökümü, firmadaki konumu (firma sahibi, çalışan),maaş bordrosu, SGK hizmet belgesi, çalıştığı firma tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış vize talep dilekçesi diğer ticari vize başvuru evrakları arasındadır.

Genel olarak ticari vize başvurularının hazırlık aşaması ve sonuçlanması diğer başvurulara nazaran biraz daha fazla zaman aldığı için mümkün olan en erken tarihte başvuru yapmakta fayda vardır.

Litvanya Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi

Litvanya da bulunan anne baba, eş, çocuk veya kardeşleri ziyaret etmek, akrabaları veya bir arkadaşı görmek için yapılan seyahatlerde, T.C. Siyah (Diplomatik), Yeşil (Hususi) ve Gri (Hizmet) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalmak şartıyla vize işlemlerinden muaf olarak Litvanya’ya gidebilirler.

Ancak Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları aile/arkadaş/akraba ziyaretleri için Litvanya’ya yapacakları seyahatleri öncesinde konsolosluktan Litvanya Aile/ Arkadaş Ziyaret Vizesi almaları zorunludur.

Litvanya ziyaret vizesine başvuru yapan kişiler, Litvanya’da ziyaret edecekleri aile bireylerinden, akraba veya arkadaşlarından Litvanya ulusal mevzuatına uygun davet mektubu almaları şarttır.
Davet mektubu, davet edilen kişinin kimlik bilgilerini içermeli ve ikamet edilen yerdeki Litvanya Belediyesi tarafından onaylanmış şekilde hazırlanmalıdır. Davet mektubu, daveti yapan kişinin kimlik fotokopisi ve Litvanya pasaportu ile beraber konsolosluğa sunulmalıdır.

Litvanya aile ziyaret vizesi başvurusu için kullanacağınız pasaportunuz son 10 yıl içerisinde alınmış olmalı, başvuru tarihinden itibaren en az 1 yıl geçerlilik süresi olmalıdır. Eksik veya yırtık sayfası bulunmamalıdır. Aile bağlarını gösteren, nüfus müdürlüklerinden onaylı Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ile adınıza kayıtlı banka hesabınızın son üç aylık hesap hareketleri dökümü diğer başvuru evrakları arasındadır.

18 yaşın altındakiler Aile ziyareti için Litvanya’ya yapacakları seyahatlerinde ebeveynlerinden biri ile gidecekse şayet, diğer ebeveynin onayını bildiren noter tasdikli muvafakatnamenin hazırlanarak vize başvuru dosyasına konması gerekir.

Litvanya Vize Başvuru İşlemleri

Vize türünün belirlenmesi

Litvanya’ya yapacağınız seyahatiniz öncesinde, başvuracağınız vize kategorisini belirleyerek vize başvuru formunuzu ona göre doldurmak önemlidir. Ayrıca başvurulacak vize kategorisine göre hazırlanacak evraklarda farklılık arz etmektedir. Konsolosluklar yapmış olduğunuz vize başvurularınızı ziyaret amacınıza göre değerlendirdikleri için sehven yapılacak yanlış türdeki bir başvurunun olumsuz sonuçlanma ihtimali yüksektir.

Eğer başvuracağınız vize kategorisinin belirlenmesinde tereddüt yaşarsanız Euroasia Global Visa Services merkezi çalışanlarımızdan teknik destek alabilirsiniz.

Gerekli Evrakların Hazırlanması

Litvanya seyahatiniz için doğru vize kategorisini belirledikten sonra ona uygun evrakları konsolosluğun istediği şekliyle hazırlamalısınız. Hazırlamış olduğunuz başvuru evraklarınızdaki kimlik bilgileriniz, pasaportunuz, fotoğrafınız ile banka evraklarınız son aylara ait olup güncel halinizi yansıtması gerekir.
Çeşitli başvurular için gereken davet mektupları ve vize talep dilekçeleri ile konaklama rezervasyon belgelerinin vize usullerine göre hazırlanması, dikkat edilmesi gereken hususlardandır.
Litvanya vize başvuru evraklarının nelerden oluştuğunu ve nasıl hazırlanması gerektiğini Euroasia işlem merkezlerimizden öğrenebilirsiniz.

Randevu Almak

Litvanya vize başvuru işlemleri, önceden randevu alınması usulüne göre yürütülmektedir. Vize başvuru sahibinin alınan randevu gün ve saatinde yetkili vize merkezine gelerek, vize başvuru evraklarını teslim etmesi ve biometrik verileri ile parmak izi bilgilerini Schengen Vize Bilgi Sistemine kayıt ettirmesi gerekir. Eğer başvuru sahibi son 5 yıl içerisinde bu işlemi yaptırmışsa tekrar yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.
Başvuru sahibi, yetkili vize merkezine kendisinin gelmesine gerek kalmadan evraklarını göndermesi yeterlidir. Euroasia Global Visa Services merkezi çalışanlarımız sizlerin adına işlemlerinizin takibini yapacaktır.

Vize Başvuru Formu

Litvanya vize başvuru formu, tüm vize kategorileri için ortak olan başvuru evraklarından biridir. Talep etmiş olduğunuz vize kategorisine göre hazırlanması zorunludur. Biçimini Litvanya Büyükelçiliğinin belirlediği ve uluslararası geçerliliği olan bir belge olduğu için güncel bilgilerle doldurulması gereklidir. Litvanya’ya yapacağınız seyahatinizin amacını, şahsınızın kimlik bilgilerini, pasaport bilgileri ve yolculuk gidiş-dönüş tarihleri gibi seyahatinize dair bütün ayrıntıları vize başvuru formuna eksiksiz bir şekilde kaydetmelisiniz.

Litvanya Vize Ücreti

Litvanya vize ücreti, Litvanya Konsolosluğuna ödenen vize harcı ile koordinasyon ücretlerinden oluşmaktadır. Konsolosluğa ödenen vize harç ücretini belirlemek, Litvanya Büyükelçiliğinin insiyatifindedir. Başvuru sahibinin hangi ülke vatandaşı olduğuna, yetişkin veya çocuk olmasına bağlı olarak, konsolosluk tarafından farklı vize harcı talep edilebilmektedir. Ayrıca talep edilen vize süresine göre de fiyat değişebilmektedir.
Şahsi başvurunuza yönelik oluşacak Litvanya vize ücretinizi, Euroasia Global Visa Services ekibiyle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Litvanya Vize Takip Süreci

Değerli ziyaretçimiz, Litvanya seyahatiniz için yapacağınız tüm vize başvurularınız için Bursa Ankara, Edirne, Antalya, Gaziantep, İstanbul, Tekirdağ ve İzmir illerindeki Euroasia Global Visa Services merkezlerimizden teknik destek alabilirsiniz. Vize başvuru evraklarınızı servis merkezlerimize elden teslim edebilir veya kargo ile gönderebilirsiniz. Sizin adınıza vize başvurunuzu yaparak, sürecin sonunda vizesi onaylanmış pasaportunuzu adresinize gönderiyoruz.