Değerli misafirlerimiz, Avrupa’nın küçük ülkesi Lihtenştayn’a yapacağınız seyahatlerinizde, Euroasia Global Visa Service çalışma ofislerimizden Lihtenştayn vize işlemleri için yardım alabilirsiniz. Vize işlemleri konusunda deneyimli çalışanlarımız, vize türünüzün belirlenerek ona yönelik evrak hazırlanması ve vize başvurunuzun yapılarak sonuçlanmasına kadar geçen sürecin takip edilmesi hususunda, sizlere doğru rehberlik yapacaklardır.

Lihtenştayn Avrupa’nın ortasında, Avusturya ile İsviçre arasında bulunmaktadır. Demokratik ve parlamenter sisteme dayalı meşrutiyetle yönetilen bir monarşi olduğu kabul edildiğinden dolayı Lihtenştayn Prensliği olarak da adlandırılmaktadır. Avrupa’nın orta yerinde 160 km²’lik yüz ölçümü ile dünyanın en küçük ülkelerinden biridir.

Lihtenştayn, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile turizm açısından Avrupa’da ilgi odağı olan ülkeler arasındadır. Alp dağları eteğinde bulunan Lihtenştayn’a kış aylarında çok fazla kar yağdığı için kayak sporlarını sevenlerin ziyaret listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Lihtenştayn, Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen, Birliğe üye ülkelerden tarafından Schengen bölgesi sınırları içinde yer alması kabul edilmiştir. Ülke sınır kapılarında Lihtenştayn vize işlemleri Schengen vize prosedürlerine göre yapılmaktadır.

Turistik, ticari, eğitim veya aile ziyareti gibi çeşitli amaçlar için Lihtenştayn’a seyahat edecek Türk vatandaşları, Türkiye’de müstakil hizmet veren Lihtenştayn Büyükelçiliği veya Konsolosluğu bulunmadığından dolayı, Lihtenştayn vize işlemleri için başvurularını İsviçre’nin İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden gerçekleştirebilmektedirler.

Konsolosluk, Schengen prosedürlerine göre diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşlarına, 90 gün konaklamayı aşmayan kısa süreli seyahatlerinde vize muafiyeti uygulayarak, vizesiz gidebilmelerine izin vermektedir. Ancak umuma mahsus pasaport ile başvuru yapan Türk vatandaşları, seyahat amaçlarına uygun evrak hazırlığı yaparak Lihtenştayn vize işlemleri için İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu nezdinde, Lihtenştayn vizesine başvuru yapmaları gerekir.

Lihtenştayn vize işlemleri için öncelikle seyahat amacınızı net olarak belirlemelisiniz. Başvuruda bulunacağınız vize türüne göre evrak hazırlığı yapacağınız için doğru kategoride vize başvurusunda bulunmak, işlemlerinizin kolay ve hızlı olması açısından önemli bir husustur.

Ticari vize başvuruları için ticari nitelikli davet mektubu, aile ziyaret vize başvuruları için de ziyaret amaçlı hazırlanmış davetiye mektubunun başvuru evrakları arasında bulunması mecburidir. Turistik vize başvurularında ise konaklama yapacağınız yerlerin (otel, pansiyon vb.) rezervasyon belgelerinin varlığı konsolosluk tarafından sorgulanmaktadır.

Genel olarak vize başvurularında, kişilerin geri dönmeme ihtimali konsolosluk vize görevlileri tarafından düşünüldüğünden dolayı, başvuru evraklarınızın arasında geri döneceğiniz kanaatini güçlendirecek belgelerin bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Lihtenştayn Vizesi Nasıl Alınır?

Genel Lihtenştayn vizelerini, seyahatin süresi ve seyahatin amacı olmak üzere iki ana başlık altında değerlendirmek gerekir.

Azami 90 gün konaklamalı kısa süreli Lihtenştayn Schengen vizelerini;

  • Lihtenştayn Turistik vize,
  • Lihtenştayn Ticari vize ve
  • Lihtenştayn Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi olarak sınıflandırılmak mümkündür.

Kısa süreli Schengen vizesi olarak nitelenen bu vizeler, başvuru sahibine Lihtenştayn’da 6 aylık bir süre içinde en fazla 90 güne kadar konaklama imkânı vermektedir. Schengen vize prosedürleri çerçevesinde, başvurmuş olduğunuz vize türüne uygun evrakları hazırlayarak İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu nezdinde vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Daha uzun süreli konaklama gerektiren (90 günden fazla) Lihtenştayn D tipi vizeler;

  • Lihtenştayn Oturum vizesi,
  • Lihtenştayn Çalışma vizesi,
  • Lihtenştayn Eğitim vizesi ve
  • Lihtenştayn Aile Birleşimi vizesi şeklinde kategorize edilmiştir.

Lihtenştayn uzun süreli D tipi vizeler, kısa süreli schengen vizelerinden içerik olarak farklı olduğu için vize uygulamaları daha karmaşıktır. Uzun süreli D tipi vizeler için evrak hazırlığı tecrübi bilgi gerektirirken, başvurularının konsolosluk tarafından değerlendirilip sonuçlandırılması daha uzun zaman almaktadır.

Lihtenştayn Turistik Vize 

Lihtenştayn Turistik vize, kısa süreli Schengen vizelerinden olup Lihtenştayn ile birlikte Avrupa’ya yapacağınız gezi maksatlı seyahatlerinizde başvuracağınız bir vizedir. Avrupa schengen bölgesine Lihtenştayn üzerinden girmek ve en fazla konaklamayı Lihtenştayn’da yapmak koşulu ile sizlere azami 90 güne kadar seyahat ve konaklama yapma fırsatı verir.

Schengen bölgesi;  Fransa, Belçika, Danimarka, Estonya, Slovenya, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Almanya, Polonya, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Portekiz, Macaristan, Malta, Slovakya, Yunanistan ve Hollanda gibi Avrupa birliğine üye ülkeler ile AB’ye üye olmayan Lihtenştayn’la beraber İsviçre, İzlanda ve Norveç ülke sınırlarını içine alan geniş bir coğrafyadır.

Alacağınız Lihtenştayn Turistik vize ile bütün bu ülkeleri gezebilme, tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde görebilme ve kültürlerini yakından tanıyabilme imkânınızın bulunduğunu bilmenizi isteriz.

Lihtenştayn Turistik vize başvurusu için öncelikle Lihtenştayn vize başvuru formunu kurallarına uygun olarak doldurmalısınız. Almanca ve Türkçe yazım dillerinde hazırlanmış form üzerinde sizin kişisel kimlik bilgileriniz, pasaport bilgileriniz ve seyahatinizin ayrıntılarına dair bilgilerin girilmesine olanak sağlayan alanlar mevcuttur. Vize başvuru formunun güncel bilgilerle ve kurallara uygun olarak hazırlanması vize başvurunuzun değerlendirilmesinde çok önemli etkenlerden olduğu için gerekirse, vize mevzuatına vakıf uzmanlardan yardım almaktan çekinmemelisiniz.

Lihtenştayn Turistik vize başvurularınızda seyahatiniz süresince konaklama yapacağınız yerlerin beyan edilmesi önemli bir husustur. Seyahatiniz süresince kalacağınız otel ve pansiyon gibi yerlerden, adınıza kayıt açılmış, kalacağınız tarihleri net olarak belirten rezervasyon belgelerini alarak başvuru evrakları arasına mutlaka koymalısınız. Daha önceki tecrübelerimizden hareketle,  konaklama evrakları eksik vize başvurularının red edilme ihtimalinin yüksek olduğunu sizlere hatırlatmak, bizim mesleki etik sorumluluğumuzun gereğidir.

Lihtenştayn Ticari Vize

Türkiye ile Lihtenştayn arasında var olan ekonomi ağırlıklı ilişkiler ve bu ilişkilerin aktörleri açısından Lihtenştayn Ticari vize işlemleri önem taşımaktadır. Lihtenştayn’da icra edilecek ticari nitelikli seminer, sempozyum ve fuarlara katılabilmek, ticari partnerinizle yapacağınız toplantıya yada iştirak edeceğiniz bayi toplantılarına gidebilmek için Lihtenştayn Ticari vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Kısa süreli Schengen vizesi niteliğinde olan Lihtenştayn Ticari vize için gerekli başvuru evraklarını, vize usullerine göre düzenlenmiş bir başvuru dosyası halinde hazırlayarak, İsviçre İstanbul Başkonsolosluğuna sunmalısınız. Niçin İsviçre Başkonsolosluğu diye zihninizde oluşabilecek soruya cevaben; Türkiye’de Lihtenştayn Büyükelçiliği bulunmadığından dolayı vize işlemlerini vekâleten İsviçre Başkonsolosluğunun yaptığını bilgi notu olarak sizlere iletmiş olalım.

Lihtenştayn Ticari vize başvuru evrakları, standart vize başvuru evraklarından farklı olarak ticari nitelikli davet mektubunun bulunmasını zorunlu kıldığı için diğer vize türlerinden ayrışmaktadır. Lihtenştayn’da bir araya geleceğiniz ticari partneriniz tarafından yada katılacağınız ticari nitelikli seminer, sempozyum ve fuarların organizasyon kurulları tarafından hazırlanması gereken davetiyede, ad ve soyadınız ile faaliyete katılacağınız tarihler, tereddüde yer vermeyecek şekilde açık olarak yazılmalıdır. Davet mektubu mümkünse başlıklı kâğıda yazılmalı, sizi davet eden otorite tarafından imza ve kaşelenmek suretiyle onaylanmalıdır. Eğer davet mektubu düz kâğıda yazılmışsa daveti yapan firmanın veya organizasyon kurulunun resmi kaşesinin bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Lihtenştayn Aile Ziyaret Vizesi

Yurtdışında bulunan anne baba, eş, çocuk veya kardeşleri ziyaret etmek, akrabaları veya bir arkadaşı görmek için tercih edilen Lihtenştayn Aile Ziyaret Vizesi, Schengen bölgesinde kullanılan diğer kısa süreli vizelerdendir. Vizenin veriliş amacını ziyaret nitelikli geziler oluşturduğu için bazen turistik amaçlı yapılan gezilerle karıştırılabilmektedir. Siz Lihtenştayn’da bulunan aile, akraba veya arkadaşınızın daveti üzerine bu seyahati yapıyor ve seyahatiniz boyunca konaklamanızı onlara ait mekânlarda yapacaksanız eğer, yapmanız gereken doğru hareket Lihtenştayn Aile Ziyaret Vizesi başvurusu yapmaktır.

Seyahat planınızda herhangi bir sıkıntı yaşamamanız ve yolculuk tarihinde Lihtenştayn Aile Ziyaret Vizesi başvurunuzun onaylanmış bir şekilde hazır olabilmesi için öncelikle zamanınızı iyi planlamalısınız.

Lihtenştayn’da ziyaret etmek istedikleriniz tarafından düzenlenerek size gönderilmesi gereken davetiyenin hazır hale getirilmesi, vize başvuru formunun doldurulması, seyahat masraflarınızı nasıl finanse edeceğinizi gösteren belgelerin hazırlanması, biometrik fotoğraf çekimi ve mesleki sosyal statünüzü gösteren diğer evrakların toparlanması belli bir zamanınızı alacaktır.

Lihtenştayn Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda kullanacağınız davet mektubunda, davet edilen olarak kimlik bilgileriniz ile seyahatinizin tarihleri mutlaka belirtilmelidir. Seyahatinizin masrafları ziyaret edeceğiniz kişiler tarafından karşılanacaksa şayet, bu husus davet mektubunda bildirilmelidir. Eğer masraflarınızı kendiniz karşılayacaksanız, bununla ilgili maddi imkânınızı gösteren banka hesap hareketleri dökümünü, banka yetkilisi tarafından onaylanmış haliyle sunmanız gerekir.

Lihtenştayn Aile Ziyaret Vizesi başvuru formunu, Almanca ve Türkçe yazım dillerinden herhangi biri ile tükenmez kalem kullanarak doldurmaya özen gösteriniz. Başvuru formuna kaydedeceğiniz kimlik bilgilerinizi, pasaport bilgilerinizi, seyahat bilgilerinizi, adres ve iletişim bilgilerinizi konsolosluk vize görevlilerinin anlayacağı şekilde ifade etmeye gayret etmelisiniz. Vize başvurunuz, başvuru formunda beyan etmiş olduğunuz bilgiler üzerinden değerlendirileceği için seyahatinize dair tüm bilgilerin anlaşılır olması önemlidir.

Lihtenştayn Aile Ziyaret Vizesi başvuru evrakları arasında bulunan pasaportunuzun geçerlilik süresi, başvuru yaptığınız tarihte en az 1 yıl olmalı, onaylanmış vizenizin işlenebilmesi için asgari iki sayfası boş bulunmalıdır.

Lihtenştayn Vize Başvuru İşlemleri

Vize türünün belirlenmesi

Lihtenştayn’a yapmayı planladığınız seyahatinizin süresi ve kapsamına bağlı olarak başvuracağınız vize türünüzü belirlemek, vize başvuru işlemlerinin ilk ve önemli bir adımıdır. Çünkü bundan sonrasına yapacağınız başvuru evrak hazırlığı belirlediğiniz vize türü üzerinden gidilerek yapılması gerekecektir.

Seyahatinizin konaklama süreleri 90 gün veya daha az ise seyahat amacınız doğrultusunda, kısa süreli Schengen vizelerini tercih etmeniz icap eder. Eğer seyahatiniz 90 günü aşan daha uzun konaklama gerektiriyorsa, uzun süreli Lihtenştayn D tipi vizelerden amacınıza uygun olan vize başvurusunda bulunmalısınız.

Gerekli Evrakların Hazırlanması

Lihtenştayn seyahatinizle ilgili olarak vize türünüzün belirlenmesinden sonra ikinci aşamada atılması gereken adım, tercih edilen vize türüne göre evrak hazırlığı yapmanızdır. Vize başvuru formu, kimlik belgesi, geçerli bir pasaport, biometrik ölçülerde çekilmiş fotoğraf, banka hesap hareketleri dökümü gibi standart vize başvuru evraklarınıza ek olarak, tercih etmiş olduğunuz vizeye özel evraklarda bulunmaktadır.

Şahsi başvurunuzla ilgili detaylı bilgi almak, hazırlamanız gereken evrakların neler olduğunu öğrenebilmek için Euroasia Global Visa Services Merkezimizi arayabilirsiniz. Euroasia çalışma ofisimizin help@eagvs.com mail adresi üzerinden de başvurunuzla alakalı bilgi talep edebilirsiniz.

Lihtenştayn Vize Randevusu

Lihtenştayn vize işlemleriniz için başvuruda bulunacağınız İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu randevu sistemi ile çalışmaktadır. Hazırlamış olduğunuz vize başvuru evraklarını teslim edebilmek, konsolosluk vize görevlileri nezaretinde parmak izi bilgilerinizi elektronik ortamda kaydettirebilmek için öncesinden Lihtenştayn Vize Randevu başvurusu yapmanız gereklidir.

Euroasia Global Visa Services Merkezimizi arayarak parmak izi bilgilerinizi okutmak için gerekli olan vize randevunuzu aldırabilirsiniz.

Lihtenştayn Vize Başvuru Formu

Uluslararası geçerliliği bulunan Lihtenştayn Vize Başvuru Formu tükenmez kalem kullanılarak dikkatlice doldurulması gerekli olup, ortak başvuru evrakı olarak tüm vize başvurularında kullanılmaktadır. Lihtenştayn Vize Başvuru Formu, kimlik bilgileriniz, pasaport bilgileriniz, adres ve iletişim bilgileriniz, gideceğiniz ülke, seyahat tarihleriniz ve seyahat etme amacınız gibi şahsınıza ait bilgilerinizi belirli bir format halinde konsolosluk vize görevlilerine sunulmasına olanak sağladığı için işlevseldir.

Lihtenştayn Vize Ücreti

Lihtenştayn vize ücreti başvuru sahibinin tercih etmiş olduğu vize türüne, vatandaşı olduğu ülkeye ve bulunduğu yaş grubuna göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak konsolosluğun aldığı konsolosluk vize harcı ile yetkili vize işlem merkezinin servis bedellerinden oluşan Lihtenştayn vize ücreti nakit olarak ödenmektedir. Konsolosluk ve yetkili vize işlem merkezlerinde ödenen tüm ücretlerin, başvurunuzun olumsuz sonuçlanması halinde geri ödenmeyeceğini bilmenizi isteriz.

Vize Başvuru Takibi

Euroasia Global Visa Services Merkezi olarak Lihtenştayn’a yapacağınız tüm seyahatlerin planlamasını yapabiliriz. İhtiyacınız olan vizeniz için gerekli evrak hazırlığının yapılması, parmak izi randevunuzun alınması ve vize başvurunuzun yapılması bizim faaliyet alanımızın içerisindedir. Parmak izi kayıt işlemi esnasında sizlere eşlik edebilir, sürecin sonunda vizesi onaylanmış pasaportunuzu Euroasia merkezimize bildirmiş olduğunuz adresinize gönderebiliriz.