İtalya Ankara Büyükelçiliği İtalya vize başvurularını istisnai durumlar hariç direkt olarak kabul etmemektedir. Bu nedenle İtalya’ya kısa süreli seyahat planlayanlar vize işlemlerini vize servisleri aracılığıyla tamamlamaktadır. Eagvs vize başvurularını kabul eden vize servisi olmanın yanında evrakların kontrolünü yapmakta, başvuru sahibinin durumuna uygun başvuru dosyasını eksiksiz şekilde vize birimine teslim etmektedir.

İtalya vizenize dair tüm sorularınız için Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz. Yetkililerimiz, İtalya vize başvurunuzda ihtiyacınız olan desteği sağlayacaktır.   

Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri)  ve Diplomatik (Siyah veya Kırmızı) Pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya vize işlemlerinden 180 gün içinde 90 gün süreyle muaftırlar. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili vatandaşlarımız vize prosedürlerini tamamlamadan İtalya’ya giriş yapamazlar.

İtalya ve diğer AB üye ülke vatandaşlarının aile bireyleri vize kolaylığı için bulundukları ülkenin İtalya Konsolosluğu/Büyükelçiliğiyle irtibata geçebilirler.

İtalya Schengen Vize İşlemlerinizde Evraklarınızı Bize İletmeden Önce Bilmeniz Gerekenler;

Firmamız İtalya vize başvurularınızda size işlem kolaylığı sağlamaktadır. İtalya Schengen vize başvurunuzu firmamız aracılığıyla gerçekleştirmeniz halinde İtalya vize müracaatınızda kolaylaştırılmış işlem hizmeti sunmaktayız.

25 Eylül 2014 tarihinden sonra aldığınız VIS ibareli Schengen vizeniz varsa ikamet ettiğiniz bölgeden evraklarınızı bize kargo aracılığıyla göndermeniz halinde vize başvurunuzu sizin adınıza tamamlamaktayız.

Sitemizde belirttiğimiz evraklar başvurunuzu eksiksiz olarak tamamlayabilmemiz için İtalya Büyükelçiliği ve İtalya Başkonsolosluğu tarafından talep edilen evrakların bilgisini içermektedir. İtalya temsilciliklerinin talep ettiği belgelerde güncellemeler olmuş olabilir.  İş ve sosyal (öğrenci, emekli vb.) durumunuz göre değişiklik gösteren güncel evrak listesini içerir evrak listesini Schengen yetkililerimizden bilgi maili olarak isteyiniz. 

İtalya Schengen sahasına dahil olan ülkelerden biridir. İtalya Büyükelçilliğine veya İtalya Başkonsolosluğu yetkili vize servisine kısa süreli vize başvurusu yapacaksanız İtalya Schengen vizesinin kullanım kurallarına uymanız gerekmektedir. Kısa süreli İtalya vizenizle Schengen sahasına girişinizi İtalya’dan başlatmanız ve en uzun konaklama süresini İtalya’ya ayırmanız gerekmektedir. Bu şartı sağladığınız sürece İtalya vize süreniz dahilinde Schengen Bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Schengen sahasına girişinizi İtalya’dan başlatmazsanız bir sonraki Schengen vize başvurunuzun olumsuz değerlendirilme riski artacaktır.