Değerli ziyaretçimiz, İsviçre vize işlemlerinizi nasıl tamamlayacağınıza, mesleksel ve sosyal durumunuza ve seyahat amacınıza göre değişiklik gösteren evrak listelerini web sitemizde bulabilirsiniz.  Dilerseniz İsviçre Turistik Vize, İsviçre Ticari Vize, İsviçre Aile Ziyaret Vizesi, İsviçre Transit Vize evrak listelerini bilgi e-maili olarak talep edebilirsiniz.  Ankara, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Adana ve İzmir başta olmak üzere İstanbul dışında ikamet eden vatandaşlarımızın da İsviçre vize başvurularını kabul etmekteyiz. Detaylı bilgiyi Schengen yetkililerimizden alabilirsiniz. Keyifli yolculuklar dileriz

İsviçre Avrupa Birliği üye ülkesi değildir, fakat Schengen vize sahipleri vize süreleri dâhilinde İsviçre’ye seyahat edebilmektedir. İsviçre Schengen vize (C tipi) vize işlemleri ülkeye transit geçiş veya 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla konaklama gerektiren durumlarda talep edilen vize türüdür.  İsviçre Schengen vize türleri; turistik, ticari, ziyaret ve transit olarak ayrılmaktadır. İsviçre C tipi vizeleri tek, iki ve çok girişli olarak verilebilmektedir. İsviçre vize başvurunuzun onaylanmasında, vize sürelerinin belirlenmesinde ve kaç girişli olacağı hususunda tek karar yetkisi İsviçre Konsolosluğuna aittir.  İsviçre vize geçerlilik süreleri çoğunlukla başvuru sahibinin sunduğu ulaşım ve hotel rezervasyonlarının sürelerine göre onaylanmaktadır.  İsviçre Schengen vizelerinin geçerlilik süresi başvuru sahibinin ülkeye yapacağı seyahatin koşullarına bağlıdır.

İsviçre Büyükelçiliği, İsviçre Başkonsolosluğu ve diğer İsviçre fahri temsilcilikleri iletişim bilgilerine, adreslerine, vize işlemlerine, İsviçre vize başvuru formuna pdf olarak sitemizden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz turistik, ticari, aile ziyaret vizesi evrak listesine sitemizi inceleyerek ulaşabilirsiniz. İsviçre vize işlemlerinizi firmamız aracılığıyla tamamlamak isterseniz yetkililerimizi arayabilir, hizmetlerimize dair detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsviçre’ye giriş için çeşitli düzenlemeler oluşturulmuştur. Avrupa Birliği vatandaşları ile EFTA ülkeleri ve üçüncü ülke vatandaşlarının İsviçre vize işlemleri birbirlerinden farklıdır.

İsviçre ziyaret vizesi, İsviçre vatandaşının veya İsviçre’de ikamet eden kişinin yurt dışından birini davet etmesiyle gerçekleştirilen vize başvurusudur.

İsviçre oturum izni başvurularının değerlendirmesi ise Kanton İsviçre Göçmenlik Ofisine (SEM) aittir. İsviçre oturum iznine başvurabilmeniz için geçerli bir sebebe sahip olmanız gerekmektedir. Schengen kategorisi kapsamında değerlendirilen turistik seyahatler başta olmak üzere, ticari ve ziyaret başvuruları C tipi İsviçre vizesi kategorisindedir. Oturum izni için İsviçre’de uzun süreli öğrenim görmeniz, bir şirketten iş için teklif almanız, İsviçre’de doğmuş olmanız veya aile birleşimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu nedenlerin dışında kalan oturum izin talepleri çoğunlukla kabul edilmemektedir.