İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya vize başvuruları ortalama olarak 3-8 çalışma günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre konsolosluk resmi tatil günlerini ve Türkiye ikamet izinli yabancı pasaportları kapsamamaktadır. Bu gibi durumlarda işlem süresi uzayabilmektedir.

İspanya Başkonsolosluğu ve İspanya Büyükelçiliği Schengen vize başvuruları aracı firma ve seyahat acenteleri üzerinden yapılıyorken; İspanya oturum izni başvuruları direkt olarak temsilciliklere yapılabilmektedir. İspanya oturum izni başvurularının sonuçlanma süresi daha uzun sürmektedir ve oturum iznine başvurabilmeniz için kanıtlayabileceğiniz, geçerli bir nedeninizin (öğrenim, aile birleşimi, çalışma) olması ve bu nedeninizi İspanya’daki kurumsal ve kişisel bağlarınızla kanıtlamanız gerekmektedir.

İspanya vize başvuru sahibi çalışmıyor ise (ev hanımı, öğrenci) ve geçimi aile üyesi tarafından karşılanıyorsa, başvuru sahibinin seyahat giderlerini karşılayacak aile üyesinin maddi durumunu gösterir belgeler vize başvuru sahibinin başvuru dosyasına eklenmelidir. Başvuru sahibine sponsor olacak aile üyesi İspanya Konsolosluğuna hitaben dilekçe yazmalı, maddi yeterliliğini kanıtlayıcı evraklarını da dilekçesine eklemelidir.

İspanya Schengen vize başvurularında Visa Information System (VIS) dikkate alınmalıdır.

(!) Irak, Suriye, Azerbaycan ve Gürcistan vatandaşları vize başvurularında tüm evraklarını İspanyolca’ya tercüme ettirmelidirler. İstisnai durumlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya vize işlemlerinde başvuru evraklarının İspanyolca tercümesi isteyebilmektedir.

(!) İspanya Schengen Vizeniz için gerekli diğer evraklara seyahat amacınıza göre ayırdığımız İspanya Turistik,  İspanya Ticari,  İspanya Ziyaret, İspanya  Transit vize, İspanya Erasmus Vizesi gibi kategorilere ayrılmış başlıklarımızdan ulaşabilirsiniz. Bu kategoriler için talep edilen evraklar mesleksel ve sosyal durumunuza göre (çalışan, iş sahibi, ev hanımı, öğrenci, emekli vb.) ayrılmaktadır. İspanya Schengen vize başvuru ücretlerini ve durumunuza uygun evrak listesini dilerseniz bilgi e-maili olarak da yetkililerimizi arayarak isteyebilirsiniz.

İspanya Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Aşağıdaki liste asgari evrak listesini içerir. İspanya vize başvurularınız evraklar turistik, ticari, aile ziyareti gibi seyahat amacınıza göre değişiklik gösterir. Seyahat amacına göre gerekli evrak listesini Turistik vize, Ticari vize, Aile Zİyaret Vizesi başlıkları altında bulabilirsiniz.

İspanya vize başvuru formu (eksiksiz doldurularak ibraz edilmelidir)

1 adet biyometrik fotoğraf

Yeni, eski pasaportun aslı ve fotokopileri (vize, damga ve şahsi bilgilerin bulunduğu sayfaların fotokopisi)

Schengen ülkeleri için zorunlu seyahat sağlık sigortası talep edilen vize süresi boyunca geçerli olmalıdır. Seyahat süresi 7 günü geçmiyorsa, sigorta 7 günlük yaptırılmalıdır. Her durumda sigortanız firmamız tarafından seyahat tarihlerinizi kapsayacak şekilde yaptırılarak başvuru dosyanıza eklenmektedir.