Hırvatistan’da yabancıların çalışma ve oturum iznini oluşturan hususlar Hırvatistan Yabancılar Kanunu kapsamında düzenlenmektedir. Hırvatistan oturum izni farklı statülerde verilmektedir.  Kısa süreli oturum, Hırvatistan vizesi olan vatandaşlar ve vize uygulamayan ülkelerin vatandaşları ülkede maksimum 90 gün kalabilirler. 90 günden uzun bir süre geçerli gerekçelerle (öğrenim, çalışma vb.) Hırvatistan’da konaklama amacı olanların uzun süreli vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Aile birleşimi, çalışma, öğrenim, uzun süreli akademik/bilimsel araştırma gibi gerekçelerle geçici oturum hakkı verilmektedir. İlk kez Hırvatistan geçici oturum izni başvurusunda bulunacaksanız başvurunuzu şahsen Hırvatistan’ın diplomatik temsilciliklerine yapmalısınız. Hırvatistan oturum izni uzatma başvurularınızı ise geçerli geçici oturum izninin süresinin bitmesine 30 gün kala ikamet ettiğiniz bölgenin polis idaresine yapmalısınız. Hırvatistan geçici oturum izni 1 yıl süreli olarak verilmekte, pasaportunuza işlenmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin geçici oturum izninizin suresinden en az 3 ay daha fazla geçerliliğe sahip olması gerektiğini hatırlatırız. Aksi takdirde pasaportunuzu yenilemenizi tavsiye ederiz.

Hırvatistan çalışma izni (work permit) veya iş lisans (business permit/operating license) durumuna bağlı olarak onaylanan geçici oturum izinleri çalışma izninin süresi kadar geçerli olmak üzere, fakat her durumda en fazla 1 yıl olacak şekilde onaylanmaktadır. Hırvatistan’daki şirketle iş ilişiğinizin devam etmesi halinde çalışma izninizi uzatabilirsiniz.

Hırvatistan daimi oturum izni başvuru tarihinizden önceki 5 yıl süresince kesintisiz olarak geçici oturum izni kapsamında Hırvatistan’da yaşayan yabancılar daimi oturum izni başvurusunda bulunabilmektedir.  Daimi oturum iznine başvurabilmek için kişinin Hırvatistan dışında geçirdiği sürenin 5 yıl içerisinde bir defadan fazla olmamak üzere toplam 10 ayı geçmemesi halinde “kesintisiz” olarak kabul edilmektedir.

Daimi oturum izinleri bağlı bulunduğunuz yerdeki polis idaresine yapılmakta ve başvuru sahibinin başvuru formuna ek olarak geçerliliği devam eden bir pasaportla başvuru yapılmalıdır. Daimi oturum iznine başvuran kişi maddi gelir kaynaklarını kendi geçimini sağlayabileceğinin kanıtı olarak sunmalıdır. Gelir kaynakları maaş bordrosu ve/veya son üç aylık banka hesap özeti olabilir. Hırvatistan daimi oturum iznine başvuracak kişinin sağlık sigortasına sahip olduğunu ve Hırvatça dil bilgisine sahip olduğunu yabancı dil sınav belgeleriyle kanıtlaması beklenir.  Geçici ikametini alan başvuru sahibi 30 gün içerisinde ikamet yerini polis idaresine bildirmelidir. Belirtilen süre içerisinde ikamet yeri polis idaresine bildirilmezse geçici izninizin ve varsa çalışma izninizin geçersiz olacağını hatırlatırız.