Fransa Schengen’e üye ülkeler arasında yer almaktadır. Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatleri için vize prosedürüne tabidirler. Fransa Büyükelçiliği Ankara ve Fransa Başkonsolosluğu İstanbul, Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının ve Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının Fransa’ya kısa dönem seyahatleri için vize başvurularını vize hizmet birimleri aracılığıyla kabul etmektedir. Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan Fransa Fahri Konsolosluklarından Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri kabul edilmemektedir. Fahri Konsolosluklar bulunduğu il ve çevresinde ikamet eden Fransız vatandaşlarına konsolosluk hizmeti sunmaktadır.

Fransa Schengen Vize Başvurusu

Fransa’ya kısa süreli seyahat planlayan T.C. vatandaşları ve 3. Ülke vatandaşları seyahat niyetlerine ve ülkede konaklayacakları süreye bağlı olarak Fransa Başkonsolosluğu ve Fransa Ankara Büyükelçiliğinin yetkilendirdiği vize hizmet merkezleri aracılığıyla başvurularını tamamlayabilirler. Fransa vize başvurularında atılması gereken ilk adım pasaport sahibinin seyahat niyetine göre kendisine uygun vize kategorisini belirlemesidir.

Kısa süreli seyahatler için (90 günden az) vize başvuruları Konsolosluğa yapılmamaktadır. Fransa Başkonsolosluğunun/Büyükelçiliğinin yetkilendirdiği kuruma ve yetkili kuruma akredite acenteler üzerinden başvurular tamamlanmaktadır.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

(*) Fransa vize başvurularının sonuçlanması 3-15 çalışma günü arasında değişmektedir. Bu süre yabancı pasaportları kapsamamaktadır.

Fransa Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa vize başvuru formu İngilizce ve Fransızca olarak iki dilde doldurulabilmektedir. Fransa vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeği yansıtan beyanlarla doldurulmalıdır. Fransa temsilcilikleri tarafından belirlenmiş 35×45 mm ölçülerindeki fotoğraf forma eklenmelidir. Değerli ziyaretçimiz başvurunuzu bizim aracılığımızla gerçekleştirmeniz halinde 15 yıllık tecrübemizin ışığında Fransa vize başvurusu ve gerekli dokümanların hazırlanması aşamasında size işlem kolaylığı sağlayacağız.

Fransa Schengen Vize Türleri

Seyahat amacına göre farklılaşan Fransa Schengen vize türleri aşağıdaki gibidir;

Fransa Turist Vizesi

Fransa Ticari Vize

Fransa Ziyaret Vizesi

Fransa Transit Vize

Fransa Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

(*) Değerli yolcumuz Fransa seyahatinize yönelik diğer belgeler firma yetkililerimiz tarafından tamamlanmaktadır. Evraklarınızı tarafımıza kargo/kurye veya şahsen ulaştırmanız halinde teslim alındı bilgisini sizinle paylaşacağız.

(*) Fransa için parmak izi vermeniz gerekiyorsa, parmak izi alımı sırasında Eagvs operasyon yetkilimiz size eşlik etmektedir.

(*) Başvuru belgelerinizi eksiksiz olarak sunmak vizenizin onaylanacağını garanti etmemektedir. Fransa vize başvurularını değerlendirme yetkisi yalnızca Fransa diplomatik temsilciliklerine aittir.

(*) Fransa vize başvurunuzda kullanacağınız pasaportunuzun vize sonlanma tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği, 2 adet boş sayfası olmalıdır.

Fransa Konsolosluğu

Fransa Türkiye temsilcilikleri Fransa dışında ikamet eden Fransız vatandaşlarının ikametleri veya resmi evrak işlemleri ile ilgili karşılaştıkları sorunlarla ilgilenen, bu kişilerin vatandaşlık işlemlerini yürüten, bu kişilerim yaşamsal menfaatleriyle ilgilenen; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemlerinin yürütüldüğü diplomatik mecradır. Fransa Konsolosluğu Schengen vize başvurularını aracı kurum aracılığıyla kabul ederken; uzun süreli Fransa vizesi/oturum izni başvuruları doğrudan Fransa Konsolosluğuna yapılmalıdır.