Fransa’ya 90 güne kadar olan seyahatleriniz için Schengen vizesi almanız gerekirken. 90 günden daha uzun ikamet süreleri için uzun süre vize verilmektedir. Fransa oturum izni için ise başvuru sahibi ülkeye girişine müteakip 5 gün sonra işlemlere başlamalıdır.  Fransa oturum izni için Schengen vizesinin aksine direkt olarak Fransa Büyükelçiliğine ve Fransa Başkonsolosluğuna başvuruda bulunabilirsiniz.  Fransa oturum izni talebinin nedeni farklılık gösterebilir, ancak resmi belgelerle geçerli neden desteklenmelidir. Örneğin Erasmus öğrencisi olarak Fransa’ya seyahat edecekseniz uzun süreli vize talebinde bulunabilirsiniz. Ancak İngilizce öğrenci belgesi ve Fransa’daki üniversite davet mektubu olmak üzeri birçok belgenin vize prosedüründe sunulması gerekecektir.

Fransa uzun süreli vize için pasaport üzerindeki Fransa’ya giriş tarihinin yer aldığı kaşenin sınır polisi tarafından basılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Bu kaşenin ülkenin sınır polisi tarafından işlenmiş olduğuna dikkat edilmelidir. Yolcunun kaşenin basılma tarihine müteakip 5 gün sonra ülkeye giriş yapmış olması gerekmektedir.

Postayla gönderilen uzun süreli vize formuna başvuru sahibinin kimliğine dair bilgileri ve Fransa’ya giriş tarihini içeren damganın bulunduğu sayfa ile Fransa vizesinin bulunduğu sayfa da eklenmelidir. OFII’ye Fransa oturum izni için başvuruda bulunurken pasaport, vesikalık fotoğrafın, Fransa’da ikamet eden adrese ait belgenin (kira sözleşmesi, elektrik, su faturası) sunulması gerekmektedir. Fransa oturum izni formalitelerinin tamamlanması 1 ayı bulmaktadır. Tüm ikamet izni prosedürlerinin tamamlanması 3 ayı geçebilmektedir.