Fransa Türkiye temsilcilikleri Fransa dışında ikamet eden Fransız vatandaşlarının ikametleri veya resmi evrak işlemleri ile ilgili karşılaştıkları sorunlarla ilgilenen, bu kişilerin vatandaşlık işlemlerini yürüten, bu kişilerim yaşamsal menfaatleriyle ilgilenen; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemlerinin yürütüldüğü diplomatik mecradır. Fransa Konsolosluğu, Fransa Schengen vize başvuruları 3 ila 15 gün arasında değişmektedir. Söz konusu süre Fransa Konsolosluğunun resmi tatil günlerini, Türkiye’den başvuru yapan yabancı pasaportları, temsilciliklerin yoğunluğuna bağlı olarak ek değerlendirme sürelerini kapsamamaktadır.  Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Başkonsolosluğu konsolosluk işlemleri aşağıdaki gibidir;

Evlilik: Fransa Türkiye temsilcilikleri, Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşlarının evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri gibi hususlarda hizmet sunmaktadır.

Doğum işlemleri: Türkiye’de ikamet eden Fransa vatandaşlarının çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğan çocuğa ilişkin kayıt işlemleri gibi konuların Fransız vatandaşları Fransa misyonundan destek talebinde bulunabiliriler.

Resmi evrak işlemleri: Fransa Konsolosluğu, Fransa vatandaşlarının pasaport, kimlik gibi ulusal belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi konusunda destek sunmaktadır. Kimlik ve pasaport çıkartma ve yenileme işlemleri ya da bu belgelerle ilgili kayıp, çalıntı gibi durumlar ile karşılaşan Fransa vatandaşları Fransa Konsolosluğuna başvuruda bulunabilirler.

Hukuki İşlemler: Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları hukuki  problemleri ile ilgili atılacak adımlar konusunda Fransa Konsolosluğundan rehberlik desteği alabilirler.

Vergiler: Türkiye’de ikamet eden Fransa vatandaşları ülkelerine ödemeleri gereken vergiler konusunda Fransa Konsolosluğu ile irtibat kurmalıdır. Fransa’ya karşı borçlu olunan vergilerin toplanmasında yetkili merci Fransa Konsolosluğu’dur.

Çocuklarla ilgili işlemler: Fransa Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan çocuk sahibi Fransa vatandaşlarının çocuklarının nüfusa kaydedilmesi, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi kimlik kartlarının çıkartılması gibi konularda rehberlik desteği sunmaktadır.

Boşanma işlemleri: Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları evliliklerini bitirmeye karar verdikleri durumlarda, boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının Fransa ve Türkiye hukuku açısından kabul edilmesi gibi konularda Fransa Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği talebinde bulunabilirler.

Seçimler: Türkiye’de ikamet eden Fransa vatandaşları Fransa’da yapılan seçimlerde oy kullanmak istedikleri durumlarda, seçime katılma işlemlerinden önce Fransa Konsolosluğuna danışmalıdırlar.