Estonya’ya seyahat etmeyi planlayan Bordo pasaport sahipleri seyahatlerini gerçekleştirmek için Estonya vize başvurusunu tamamlamalıdırlar. Estonya vizeleri ülkeye yapılacak seyahatin amacı ve ülkede kalınacak süreye göre farklılık göstermektedir.

Estonya Cumhuriyeti’ne seyahat etmeyi planlayan (pasaportunda geçerli Schengen vizesi olmayan) Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi vatandaşlarımız vize işlemlerini tamamlamadan Estonya’ya giriş yapamazlar.  T.C. Resmi Pasaport (Gri, Yeşil, Siyah) sahibi vatandaşlarımız 180 gün içerisinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde Estonya Schengen vize işlemlerinden muaftırlar.

Estonya Schengen vize türleri ülkeye yapılacak seyahatin amacı ve ülkede planlanan  konaklama süresine göre değişiklik göstermektedir. Estonya vize türleri: Estonya C tipi (Schengen) vize, Estonya D tipi vize, Estonya Havaalanı transit vize, Estonya transit vize olarak ayrılmaktadır.

Estonya Schengen vizesi tek seferde başvuru sahibine en fazla 90 gün konaklama hakkı tanımaktadır. 5 yıla kadar geçerli olabilen C tipi Estonya vizesi sahibi kişiler, Estonya topraklarında 6 ay içerisinde en fazla 90 gün kalma hakkına sahip olurlar. Estonya Schengen vizesi ile Schengen Antlaşması’ndan dolayı diğer Schengen ülkelerine de vize süreniz dâhilinde seyahat edebilirsiniz.

AB ve Avrupa Ekonomi Bölgesi üye ülkelerin: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Almanya, Yunanistan, Finlandiya, Fransa, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, Hollanda, İngiltere ve İsviçre vatandaşları Estonya vize işlemlerinden muaftırlar. Estonya sınırından giriş yapabilmeleri için girmeleri için pasaportları veya ulusal kimlik belgeleri yanlarında olmalıdır.

Estonya Vize Türleri

  • Estonya Havaalanı Transit Vizesi
  • Estonya Transit Vizesi
  • Estonya kısa süreli vize/Estonya Schengen vize
  • Turistik vize
  • Ticari vize
  • Ziyaret vizesi
  • Estonya uzun süreli (D tipi)

Estonya Kısa Süreli Vize (C tipi)/Estonya Schengen vizesi: Estonya kısa süreli Schengen vizesi ülke topraklarında 90 güne kadar konaklama hakkı veren, tek ya da çok girişli olarak onaylanan vize kategorisidir. Turistik, Ticari, ziyaret, transit gibi amaçlarla Estonya’ya seyahat edeceklerin tek seferde 90 gün konaklama hakkı bulunmaktadır. 5 yıla kadar geçerli olabilen C tipi Estonya vizesi sahibi kişiler, Estonya’da maksimum 6 ay içerisinde 90 gün kalma hakkını elde ederler. İlk kez Schengen vizesine başvuru yapan vatandaşlarımızın vizeleri genellikle 90 günden daha az süreli olarak onaylanmaktadır. Önceki vizeleriniz referans alınarak çoğunlukla kademeli olarak en fazla 90 güne kadar vizeniz onaylanmaktadır.  Estonya Schengen Antlaşmasına taraf ülkelerden biridir. Estonya vize süreniz dâhilinde Schengen Bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz.

Estonya Havaalanı Transit vizesi (A tipi): Estonya havaalanında uluslararası transit alandan asıl gidilecek ülkenin uçağına aktarma yapacak kişilere verilen Estonya vizesidir. Estonya havaalanı transit vizesi ile Estonya’ya giriş yapmak ya da Estonya’da konaklamak mümkün değildir.

Estonya Transit vizesi (B tipi): Esas gideceği ülkeye varmak için Estonya’dan geçmesi gereken kişilerin temin etmesi gereken Estonya vize kategorisidir. Estonya transit vizesi tek ya da çift girişli olabilmektedir. Özel durumlarda çok girişli de verilebilmektedir.

Estonya Uzun süreli vize (D tipi): Estonya’da resmi evraklarla beyan ettiği gerekçelerle 90 günden daha uzun süre konaklayacak kişilerin temin etmesi gereken vizesi tipidir. Uzun süreli Estonya vizesine çoğunlukla öğrenim ve çalışma gibi nedenlerle başvuru yapılmaktadır.

Estonya Online Vize Başvuru Formu

07 Mayıs 2008 tarihinden itibaren Estonya vize başvuru formlarınızı Estonya temsilciliklerini online olarak iletebilirsiniz.  Estonya vize başvuru formları İngilizce, Rusça ve Estonca olarak doldurulabilmektedir. Doldurmuş olduğunuz vize başvuru formlarınız e-mail adresinize bir vize numarası ile birlikte gönderilmektedir. Gönderilen formun çıktısını alarak ıslak imzalı olarak temsilciliğe ibraz etmelisiniz. Yalnızca ıslak imzalı olan başvuru formları kabul edilmektedir. Başvurunuzu firmamız aracılığıyla gerçekleştirmeniz halinde Schengen yetkililerimiz Estonya vize başvuru formu hususunda size tüm yardımcı bilgileri verecektir.

Estonya vize başvuru formunu doldururken Türkçe karakter (İ, ı, Ĝ, ğ,  Ç, ç, Ş, ş )

Kullanmamanız gerektiğini hatırlatırız.

Estonya vize başvuru formunda bir yanlışlık söz konusu olduğunda başvurunuzu yenilemeniz talep edilecektir. Bu durumda vize başvurunuz yeni bir vize numarasıyla işlem görecektir. Bu nedenle başvuru formunuzu eksiksiz ve seyahat amacınızı destekler şekilde doldurmanız gerekmektedir. Estonya vize başvuru formları Türkçe olarak doldurulamamaktadır. Dilerseniz vize uzmanlarımızdan danışmanlık ve tercüme hizmeti alabilirsiniz.

Estonya Vize Ücreti

Değerli ziyaretçimiz, Estonya’ya yapacağınız seyahatinizin süresine ve seyahat amacınıza göre değişiklik göstermektedir.

6-12 yaş aralığındaki çocuklar için kısa süreli Schengen vize konsolosluk harç ücreti 35 €’dur. Estonya Havaalanı transit vize ve C tipi Schengen konsolosluk vize harç ücreti 60 €’dur. Estonya Uzun süreli vize (D tipi)vize harç ücreti 80 €’dur.

Önemli (!): Estonya Schengen vize başvurularında yukarıdaki konsolosluk harçlarına, Estonya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezinin servis, biyometri ücreti ve bizim seyahat sağlık sigortası, otel, uçak rezervasyonu, tercüme, danışmanlık gibi hizmetlerimizin dâhil olduğu hizmet ücretimiz eklenmektedir. Seyahat amacınıza ve Estonya’da kalma sürenize göre değişen vize ücretleri için bizi arayabilir, yetkililerimizden bilgi alabilirsiniz.

Estonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Estonya vizesinin 7-10 iş günüdür. Bu süre Estonya Büyükelçiliğinin ve Başkonsolosluğunun yoğun olduğu resmi tatil günleri öncesi yapılan başvurularda uzayabilmektedir.