Estonya Vize Başvuru Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

  • Estonya Schengen Bölgesine dahil olan ülkelerden biridir. Estonya Schengen vizenizle, vize tarih aralığı dahilinde Schengen Bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Ancak Estonya Schengen vizenizle Schengen bölgesi girişinizi Estonya’dan başlatmalı, en uzun konaklama süresini Estonya’ya ayırmalısınız. Aksi takdirde seyahat sürenizde herhangi bir sorunla karşılaşmasanız bile bir sonraki Schengen vize başvurunuzda diplomatik sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
  • Estonya  vize işlemlerinizi seyahat tarihinize 1 ay kala tamamlamanızı tavsiye ederiz. Seyahat tarihine 15 günden az kalmış vize başvuruları yetişmeyebilir. Bu gibi durumlarda yaşanacak gecikmelerden firmamız sorumlu değildir.
  • Türkiye’nin ve Estonya Devleti’nin resmi tatil günlerinde Finlandiya Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü hizmet vermemektedir.
  • Estonya vize başvurularınız işleme belgeleriniz Estonya Konsolosluğuna iletildikten sonra alınmaktadır. Belgeleriniz Konsolosluğun yetkilendirdiği evrak toplama biriminde 1-2 gün bekletilebilir. Firmamızdan bağımsız gelişen bu gibi istenmeyen durumlar için vize başvurunuzu en geç 20 gün önceden yapınız.
  • Estonya vize başvuruları ortalama 7-10 çalışma günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak Konsolosluğa bağlı olarak işlem süresi uzayabilir. Yabancı pasaportların vizelerinin değerlendirme süreci Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının değerlendirme sürecinden daha uzun olabilir.
  • Randevu gününüzde operasyon temsilcimiz size rehberlik edecektir. Randevu gününüzde parmak iziniz alınmakta ve evraklarınızın kontrolü yapılarak ilgili birime teslim edilmektedir.
  • Birden fazla kişinin seyahat masrafları tek bir aile bireyi tarafından karşılanacaksa, masrafları karşılayacak kişinin banka hesabında her bir başvuru sahibi için en az 4000 TL bakiye bulunmalıdır.

Estonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya Schengen vize başvurunuzu 3 farklı şekilde tamamlayabilirsiniz. Fakat her başvuru yönteminde başvurunuzun randevu gününe bağlı olarak işlem süresi değişiklik gösterebilmektedir. Estonya vize başvurunuzu firmamız aracılığıyla tamamlamanız halinde randevu gününüzü en yakın tarihe ve size en uygun tarihe onayınıza sunarak almaktayız. Evraklarınız elimize ulaşır ulaşmaz kontrolünü yaparak evrak teslim ve biyometrik veri beyanınız için randevu tarihi almaktayız. Aşağıda Estonya vize başvurunuzu tamamlayabileceğiniz diğer yolları da belirttik. İyi yolculuklar dileriz.

Estonya Konsolosluğuna doğrudan Schengen vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Vize başvurunuzu doğrudan konsolosluğa yapmak niyetindeyseniz Estonya Konsolosluğu vize birimi görevlilerinden veya online olarak randevu almanız gerekmektedir. Konsolosluğun randevu kontenjanı sınırlı olduğundan, randevunuzu beklediğinizden daha ileri bir tarihe verilebilir. Estonya Konsolosluğunu arayarak randevular hakkında gerekli bilgiyi alabilirsiniz. 8 Nisan 2009 tarihinde yürürlüğe giren Macaristan Konsolosluğu Estonya ortak vize birimi anlaşması kapsamında Estonya vize başvurularınızı dilerseniz Macaristan Konsolosluğundan randevu alarak da tamamlayabilirsiniz.

Estonya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezinden randevu alarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Değerli ziyaretçimiz, vize başvurularınız sırasında ne Estonya Konsolosluğu ne de yetkili vize başvuru merkezi evraklarınızın kontrolünü yapacaktır. Vize başvuru merkezi parmak izinizi almakla ve evraklarınızı sizin sunduğunuz şekliyle konsolosluğa iletmekle görevlidir. Başvuru sahibini seyahat amacına göre yaptığı hatalarda, yazdığı dilekçeden bulunan, ibraz ettiği diğer evraklarda bulunan format hatalarında, güncel olmayan evraklar konusunda, Estonya’dan temin edeceğiniz davetiyelerdeki biçim ve içerik hataları vb. gibi durumlarda uyarmamaktadır. Eksik evrak sunduğunuzda başvurunuzu işleme almamaktadır. Yeniden randevu almak zorunda kalırsınız ki bu da planladığınız seyahat tarihine yetişemeyebilir. Satın alınmış uçak ve otel rezervasyonunuz varsa yanabilir. Bu gibi durumlara karşı firmamız hizmet vermektedir. Yasal olarak sizin temin etmeniz gereken evrakların (nüfus cüzdanı, pasaport, nüfus kayıt örneği, muvafakatname vb.) dışında kalan evraklar yetkililerimizce temin edilmektedir. VIS ibareli Schengen vizeniz bulunuyorsa Türkiye’nin neresinde ikamet ederseniz edin sizin adınıza başvurunuzu tamamlamaktayız. Vizenizin işlenmiş olduğu pasaportunuzu da adresinize kargo/kurye aracılığıyla göndermekteyiz. Keyifli yolculuklar dileriz.

Önemli (!) Estonya Konsolosluğu vize işlem prosedürlerini referans alarak hazırladığımız sitemizde bulunan koşullardan herhangi birini sağlamayan başvuru sahiplerinin Estonya temsilcilikleri tarafından vize başvurusu tamamlanmamış sayılır ve yetkili birim tarafından işleme alınmaz. Durumunuza uygun vize işleminizi nasıl tamamlayacağınız konusunda kafanızda soru işaretleri bulunuyorsa, mesleksel durumunuzu Schengen yetkililerimizle paylaşarak vize ücretlerinin ve Estonya vizesi için gerekli evrakların bulunduğu bilgi e-mailini talep edebilirsiniz.