Danimarka, Schengen antlaşmasına taraf ülkelerden biridir. Danimarka misyonları tarafından onaylanan vizelerle Schengen sınırı dahilinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz.  Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’a vize süreniz dahilinde giriş çıkış yapabilirsiniz. Ancak serbest dolaşım hakkına sahip olmak için ve bir sonraki Schengen vizenizin olumlu değerlendirilebilmesi için seyahatinizi Danimarka’dan başlatmanız ve en uzun konaklama süresini Danimarka’ya ayırmanız gerekmektedir. Türkiye’de İzlanda’yı Danimarka misyonları temsil etmektedir. İzlanda Schengen vize başvurusunda bulunacakların vizelerinin değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması Danimarka misyonlarına aittir.

Danimarka için Ankara, İzmir, Gaziantep ve Antalya’dan yapılan başvurular için mutlaka temsilciliklerin yetkilendirdiği vize hizmet merkezlerinden randevu alınması gerekmektedir. Size en uygun tarihe randevu almak için bizi arayabilir, size en uygun tarih ve saate randevunuzu alabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti hizmet (gri), hususi (yeşil) ve diplomatik (kırmızı/siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız üç aya kadar Danimarka’yı ve İzlanda’yı vizesiz ziyaret edebilirler.  Danimarka vize başvurularınızı seyahat tarihinizden önceki üç ay içerisinde tamamlayabilirsiniz.

25.09.2014 tarihinden sonra VIS ibaresi bulunan Schengen vizeniz varsa, vize başvurunuzu şahsen yapmanız şartı aranmamaktadır. Danimarka Ankara, Gaziantep, Bursa, Tekirdağ, İzmir, Edirne başta olmak üzere Türkiye’nin neresinde ikamet ederseniz edin vize başvurunuzu sizin adınıza tamamlamaktayız.

Danimarka Başkonsolosluğu ve Danimarka Büyükelçiliği gerekli görmesi halinde sizi mülakata veya Danimarka biyometrik veri ibrazına çağırabilir.

Danimarka vize başvuru sahibi çalışmıyor (ev hanımı, öğrenci) ise ve geçimi aile üyesi tarafından karşılanıyorsa, başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılayacak aile üyesinin maddi yeterliliğini gösteren belgeler başvuru sahibinin vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Başvuru sahibine sponsor olan aile üyesinin maddi yeterliliğinin kanıtlayıcı evraklar (maaş bordrosu, hesap dokümanı) sponsorun yazacağı dilekçeye eklenmelidir.

Danimarka Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka vize başvurularınızı Ankara, İstanbul, Antalya ve Gaziantep’ten tamamlayabilirsiniz. Danimarka Konsolosluğu vize birimi sizden ek evrak talebinde bulunabilir, sizi mülakata çağırabilir, konsolosluk görevlileri başvurunuzun değerlendirme sürecinde sizi arayarak beyan ettiğiniz bilgileri teyit edebilir. Danimarka vize başvurunuzu eksiksiz ve usulüne uygun olarak tamamlasanız dahi başvurunuzun reddedilme ihtimali bulunmaktadır. Ancak vize başvurunuzu eksiksiz ve usulüne uygun teslim ettiğini takdirde bu ihtimali en aza indirgemiş olursunuz.

danimarka vize başvurusu

Euroasia Global Schengen Bölümü yetkililerimiz vize başvurularınızın reddedilme ihtimalini en aza indirgemek için size danışmanlık hizmeti vermekte, eksik evraklarınızı tamamlamakta,  evraklarınızın kontrolünü yapmakta, uçak ve otel rezervasyonlarınızı mümkün olan en uygun fiyata ve size en uygun tarihe ayarlamakta, parmak izi ibrazınız sırasında herhangi bir aksilik yaşanmaması için size eşlik etmektedir.

 Danimarka Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Danimarka vizesinin değerlendirme süresi ortalama olarak 7-10 iş günüdür. Bu süre Danimarka Konsolosluğunun yoğun olduğu tarihler olan resmi tatil günleri öncesi yapılan başvurularda uzayabilmektedir. Türkiye oturum iznine sahip yabancı pasaport sahiplerinin de başvuru sonuçlanma süreleri uzayabilmektedir.

Danimarka Vize İşlemlerinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İzlanda ve Danimarka vize başvuruları aynı vize biriminden kabul edilmektedir. İzlanda vize başvuruları da Danimarka Konsolosluğunun öngördüğü vize başvuru şartlarına göre yapılmalıdır. Tüm gerekli evrakların teslim edilmesi vize başvuru sahibinin sorumluluğundadır.

Danimarka vize başvuruları ortalama olarak 10-15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre resmi tatil günlerini ve yabancı pasaportla yapılan başvuruları kapsamamaktadır.

Başvuru dosyanız Danimarka Büyükelçiliği/Danimarka Başkonsolosluğu tarafından incelenmek üzere Danimarka Göçmenlik Bürosuna gönderilirse dosyanızın işlem süresi 30 güne çıkabilir. Daha yakın inceleme gerektiren durumlarda vize işlem süresi daha da uzayabilmektedir. Bu nedenle 1 ay önceden Danimarka vize başvurularınızı tamamlamanızı tavsiye ederiz.