Danimarka oturum izni başvurusunda bulunmayı düşünüyorsanız oturum izin prosedürleri için Danimarka Göçmenler Bürosunun web sitesini detaylıca incelemenizi tavsiye ederiz. Danimarka aile birleşimi oturum izinleri eşler, çocuklar ve diğer aile bireyleri üzerinden tamamlanabilmektedir. Danimarka aile birleşimi vize başvuruları 1 yıl süreyle onaylanmaktadır. Şartları korumanız halinde bir yılın sonunda oturum izninizin süresini uzatabilirsiniz. Birkaç yılın ardından Danimarka daimi oturum izni için başvuruda bulunabilirsiniz. Orijinal ikamet izninizin koşullarını yerine getirmeniz ve bir takım ek şartları sağlamanız gerekecektir. Danimarka aile birleşimi sebebiyle ikamet iznine sahip olan kişi Danimarka çalışma iznine de sahip olmaktadır.

Danimarka aile birleşimi sebebiyle ikamet iznine sahip olan kişilerin ayrıca çalışma izni için başvuruda bulunmasına gerek yoktur. Danimarka aile birleşimi oturum iznine sahip olanlar uzun süreli vize süreleri dahilinde Danimarka’da çalışma hakkına sahiptir.  Yabancılar Yasası 7(3) maddesi uyarınca geçici koruma statüsüne sahip kişiler ilk üç yıl oturma izni ile ikamet ettikten sonra oturum izinleri uzatılıncaya kadar kendilerini referans göstererek aile birleşimi talebinde bulunacak yakınlarının vize başvurularında sponsor olamazlar. Detaylı bilgiyi Danimarka Göç Bürosu’nun web sitesinden edinebilirsiniz.

Danimarka’da yabancı öğrenci statüsünde, herhangi bir öğrenim derecesinde (lise, lisans, yüksek lisans, doktora) 3 aydan fazla eğitim almayı planlayanların Danimarka oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Danimarka öğrenci oturma izinlerinde başvuru kategorileri “yüksek öğretim programları”, “temel ve gençlik çalışma programları” ve “halk liseleri (folkehøjskoler)” olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Her bir kategorinin uzun süreli vize evrak listesi değişiklik göstermektedir. Türkiye’den başvuracak öğrenciler detaylı bilgiyi studyindenmark.dr internet sitesinde bulabilirler. Danimarka daimi oturum izniiçin ilk şartın Danimarka dil testi 3 (Prøve i Dansk 3) veya eşdeğer bir puanla Danimarka dil sınavını geçmek olduğunu hatırlatırız.

Danimarka Öğrenci/Erasmus Vizesi

Danimarka’da uzun süreli öğrenim görecek öğrencilerin Danimarka’da yaşamlarını idame ettirebilmeleri için aylık 5941 DKK’ya eşit maddi birikimlerini ya da kendilerine sponsor olacak kişinin maddi birikimini destekleyici banka hesap dokümanın sunulması gerekmektedir. Öğrenci hibe/burs/kredisi alacaksa sadece öğrencinin erişebileceği banka hesap dokümanı sunulmalıdır. Banka hesabı öğrenci adına olmalıdır. Danimarka Göçmenlik Bürosu yalnızca uluslararası bankaların banka dokümanlarını işleme almaktadır.  Örneğin öğrenci aylık 500 € (3730 DKK) hibe veya kredi alacaksa geriye kalan 2211 DKK  uluslararası geçerliliği olan bir bankada öğrencinin şahsı adına açılmış bir banka hesabıyla sunulmalıdır. Danimarka uzun süreli öğrenci vizesiyle ilgili detaylı bilgiyi Danimarka Konsolosluğundan alabilirsiniz.

Danimarka’da uzun süreli eğitim alacak yabancı öğrencilere Danimarka oturum izni verilebilmektedir. Danimarka oturum izninin verildiği üç ana eğitim programları aşağıdaki gibidir. Daha fazla bilgiyi Danimarka Konsolosluğundan veya Danimarka Göçmenlik Ofisinden alabilirsiniz. Sayfamız yalnızca bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır.
  • Yüksek eğitim programları (üniversite veya Erasmus hareketliliği)
  • Temel ve gençlik eğitim programları
  • Liseler