Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinizi, direkt olarak Çek Cumhuriyeti temsilciliklerine veya Çek Türkiye temsilciliklerinin 2017 yılı içerisinde belirlediği başvuru evraklarını toplama biriminden veya vize hizmet merkezlerinden destek alarak tamamlayabilirsiniz. Euroasia Global vize başvurularınızda işlem kolaylığı sağlayan firmalardan biridir. Başvurunuzu firmamız aracılığıyla gerçekleştirmeniz halinde Çek Cumhuriyeti vize başvurunuzda kolaylaştırılmış işlem hizmeti sunmaktayız. 25 Eylül 2014 tarihinden sonra aldığınız VIS ibareli Schengen vizeniz varsa İstanbul’a veya Ankara’ya gelmenize gerek kalmadan ikamet bölgenizden evraklarınızı bize kargo/kurye aracılığıyla iletmeniz halinde vize başvurunuzu tamamlamaktayız.

Sitemizde belirttiğimiz evrak listeleri vize başvurunuzu eksiksiz olarak tamamlayabilmemiz için Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından talep edilen evrakların bilgisini içermektedir. Çek Cumhuriyeti temsilciliklerinin talep ettiği belgelerde güncellemeler olmuş olabilir. Mesleksel ve sosyal durumunuza göre farklılık gösteren güncel evrak listelerini lütfen Schengen yetkililerimizden isteyiniz.

Çek Cumhuriyeti Schengen Bölgesine dahil olan ülkelerden biridir. Ancak Çek Konsolosluğundan kısa süreli vize başvurusu yapıyorsanız Çek Schengen vize işlemlerine tabi tutulursunuz. Çek Cumhuriyeti Schengen Vizenizle Schengen Bölge girişinizi Çek Cumhuriyeti’nden başlatmanız ve en uzun konaklama süresine Çek Cumhuriyeti’ne ayırmanız gerekecektir. Bu koşulu sağladığınız sürece vize süreniz dahilinde Schengen Bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz.

Çek Cumhuriyeti Schengen vize işlemlerinizi seyahat tarihinize en geç 1 ay kala tamamlamalısınız. Vize başvuru evraklarınız işleme konsolosluğa iletildikten sonra alınmaktadır. Randevu tarihinizdeki biyometrik veri beyanınız sonucunda vize başvuru evraklarını toplayan birim evraklarınızı konsolosluğa iletmektedir. Aracı kuruma bağlı olarak evrakların iletilmesinde yoğunluğa bağlı olarak 1-2 gün gecikme yaşanabileceğini göz önünde bulundurunuz.

  • Çek Cumhuriyeti seyahatinize 15 günden az kalmışsa vizeniz seyahat tarihinize yetişemeyebilir. Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinizin değerlendirmesi, sonuçlandırılma süresi tamamen Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği/Başkonsolosluğunun inisiyatifi altındadır.
  • Ailece Çek Cumhuriyetine seyahat edecekseniz ve ailenizdeki bir kişi diğer yolcuların masraflarını karşılayacaksa, sponsorun hesap cüzdanında her aile bireyi için en az 4000 TL bakiye bulunmalıdır.
  • Schengen ülkeleri için zorunlu seyahat sağlık sigortanızın seyahat tarihinizi kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini hatırlatırız. Talebiniz halinde seyahat sağlık sigortanızı adınıza düzenlenmiş şekilde temin etmekteyiz.
  •  Çek Cumhuriyeti ticari vize işlemlerinizde varsa davet belgesine ek olarak gümrük beyannameleri, iki şirket arasında kesilen faturaların sunulması işlemlerinizi kolaylaştırabilir.
  • Vize başvuru evraklarınıza dahil olan ulaşım ve konaklama rezervasyonlarınızın her başvuru sahibinin adının ve soyadını içermesi gerektiğini hatırlatırız.
  • Çek vize müracaatınızda size sponsor olacak kişi eşiniz ise tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğine ek olarak evlilik cüzdanınızın fotokopisini de sunmalısınız.
  • AB ülke vatandaşları ile evli kişiler evliliklerini ispatlamaları halinde seyahat sağlık sigortalarını sunmalarına gerek yoktur. AB ülke vatandaşı eşinin harç muafiyet kararı yalnızca Çek Konsolosluğu tarafından verilmektedir.