Bulgaristan oturum izninin ilk aşaması D tipi vizedir. Bulgar D vize sahibine 90 günden fazla ülkede ikamet etme hakkı tanımaktadır. Bulgaristan D vizelerinin sonuçlanma süresi seyahat amacınıza, kişisel durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Bulgaristan D tipi vize özel statülü vizedir,  çoğunlukla 90 gün geçerliliği bulunmaktadır.  D vizeniz ile Bulgaristan’a giriş yaptıktan sonra oturum izni işlemleri tamamlamazsa tüm prosedürleri tekrarlamak durumunda kalabilleceğinizi hatırlatırız. Bulgaristan D vize başvurusunda bulunan kişiler uzun süreli oturum talep etmek için aile birleşimi, öğrenim, kendisine Bulgaristan’da istihdam sağlanacağına dair destekleyici belgeler gibi geçerli sebeplere sahip olmalıdırlar. Bulgar D vize başvurusunda konsolosluğa sunulması gereken evraklar başvuru sahibinin amacına göre değişiklik göstermektedir. Bulgaristan oturum izni ile sağlık ve eğitim gibi başat sosyal haklardan faydalanabilirsiniz. Çalışma, mülk edinme, iş kurma gibi haklara sahip olur. Eğer aile birleşimi yapılmışsa, eşinin bağlı bulunduğu şehrin yabancılar şubesine giderek, konsolosluğun verdiği orijinal evraklar ile Bulgar kimlik kartı olan Liçna Karta için başvuruda bulunabilir.  Liçna Karta ile  Bulgar vatandaşı olan eşinizin yanınızda olması şartıyla Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım hakkı elde edersiniz.

Bulgaristan D Vize Başvuru Hakkı Olanlar

  • Bulgaristan’dan 1978 ve daha eski tarihte göç etmiş kişiler
  • Bulgaristan’da en az 10 işçi çalıştıran iş adamları
  • Bulgaristan’da temsilcilik açmış şirket yetkilileri
  • Bulgaristan’da uzun süreli öğrenim görecek olan öğrenciler
  • Bulgar vatandaşı ile evlilik yapanlar
  • Bulgar vatandaşı çocuğu olan ebeveynler
  • Emekliler
  • Bulgaristan’da taşınmaz mülk sahipleri
  • Bulgaristan’da 1.000.000 Bulgar levası yatırım yapmış kişiler

Avrupa Birliği üyesi birçok ülkeden daha basit D vize başvuru şartları sunan Bulgaristan D vize, Bulgaristan Oturum İzni, D vize ve Oturum Kartı ile Avrupa’ya yakınlaşma fırsatı sunuyor.

(*) Yatırım, aile birleşimi, öğrenim gibi seyahat amacına göre değişen  her türden kategoriyi içeren D vize başvurularında uzman kadromuzla hizmet sunmaktayız.  Kısa süreli vizeler gibi Bulgaristan D vize işlemleri alanında hizmet veren Eagvs vizelerle ilgili takip edilmesi gereken süreçte ve hazırlanması istenen tüm evraklarla ilgili danışanlarına vize işlem kolaylığı hizmeti sağlamaktadır.  Yetkililerimiz başvurunuzun en başından pasaport teslimine kadar olan tüm aşamalarda müşterilerini sonuca odaklı şekilde yer almaktadır.