Başvurunuzu firmamız aracılığıyla gerçekleştirmeniz halinde Belçika vize işlemleri sizin adınıza tamamlamaktayız. 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınmış VIS ibareli Schengen vizeniz varsa İstanbul’a gelmenize gerek kalmadan ikamet bölgenizden evraklarınızı bize kargo/kurye aracılığıyla iletmeniz halinde vize başvurunuzun için size en uygun tarihe randevu almaktayız.

(*) Web sitemizde belirttiğimiz evrak listeleri vize başvurunuzu eksiksiz olarak gerçekleştirebilmeniz için Belçika Konsolosluğu tarafından talep edilen evrakların bilgisini içerir. Belçika misyonlarının talep ettiği evraklarda güncellemeler olmuş olabilir. Mesleksel ve sosyal durumunuza göre farklılık gösteren, güncel evrak listelerini lütfen Schengen yetkililerimizden isteyiniz.

(*) Yasal olarak başvuru sahibinin şahsen temin etmesi gereken evraklar (tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdanı fotokopisi, pasaport/eski pasaport ve vizeler, şirket evrakları…) haricindeki evraklar kurumumuz tarafından vize hizmet bedelimiz dahilinde temin edildiğini ve Belçika vize başvuru dosyanıza eklendiğini hatırlatırız.

Evraklarınızı bize  göndermeden önce dikkat etmeniz gerekenler;

Belçika  Konsolosluğundan Schengen vize talebinde bulunacaksanız, vizeniz onaylandığında seyahatinizi Belçika’dan başlatmalısınız ve Schengen Bölgesinde en uzun konaklama süresini Belçika’ya ayırmalısınız. Bu şartları sağlamanız halinde diğer Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. 

 • Belçika Schengen vize işlemlerinizi seyahat tarihinize en geç 1 ay kala tamamlamalısınız. Schengen vize işlemleriniz evraklarınız konsolosluğa iletildikten sonra başlamaktadır. Randevu tarihinizdeki biyometrik veri beyanınız sonucunda vize başvuru evraklarını toplayan birim evraklarınızı konsolosluğa iletmektedir. Aracı kuruma bağlı olarak evrakların iletilmesinde yoğunluğa bağlı olarak 1-2 gün gecikme yaşanabileceğini göz önünde bulundurunuz.
 •  Belçika seyahatinize 2 haftadan az bir süre kalmışsa vizenizin seyahat tarihinize yetişemeyebilir. Bu gibi durumlarda firmamız sorumlu değildir. Belçika vize işlemlerinizin değerlendirmesi tamamen Belçika Büyükelçiliği/Başkonsolosluğunun inisiyatifi altındadır.
 • Belçika’ya ailece seyahat etme planınız varsa ve ailenizde çalışan kişi diğer aile bireylerinin masraflarını karşılayacaksa her bir aile bireyi için en az 4000 TL bakiye gösterilmelsi gerektiğini hatırlatırız.
 • 18 yaş atlındaki başvuru sahipleri için her iki ebeveynin imzası olan, noter onaylı muvafakatname sunulması gerektiğini hatırlatırız.
 • Schengen ülkeleri için zorunlu seyahat sağlık sigortanızın seyahat tarihinizi kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini hatırlatırız. Talebiniz halinde seyahat sağlık sigortanızı adınıza düzenlenmiş şekilde temin etmekteyiz.
 • Belçika  ticari vize başvurularınızda varsa davet belgesine ek olarak gümrük beyannameleri, iki şirket arasında kesilen faturaların sunulması işlemlerinizi kolaylaştırabilir.
 • Vize işlemlerinizde sunacağınız ulaşım ve konaklama rezervasyonlarınızın her başvuru sahibinin adının ve soyadını içermesi gerektiğini hatırlatırız.
 • Belçika vize müracaatınızda size sponsor olacak kişi eşiniz ise tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğine ek olarak evlilik cüzdanınızın fotokopisini de sunmalısınız.
 • Avrupa Birliği ülke vatandaşları ile evli kişiler evliliklerini kanıtlamaları halinde seyahat sağlık sigortalarını sunmaları isteğe bağlıdır. AB ülke vatandaşı eşinin harç muafiyet kararı yalnızca konsolosluk tarafından verilmektedir.

Belçika Schengen Vize İşlemleri Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) pasaporta sahip vatandaşlar kısa süreli Belçika ziyaretlerinde vize prosedürlerinden tabidirler. Hususi (Yeşil) pasaport , Diplomatik (Siyah/Kırmızı) ve Gri (Hizmet) Pasaportuna sahip vatandaşlar kısa süreli seyahatlerinde Belçika vize prosedüründen muaftırlar.

Belçika vize işlemlerinizi Belçika Büyükelçiliğinin ve Belçika Konsolosluğunun 2017 yılı içerisinde belirlediği yetkili firma ve firmaya akredite seyahat acenteleri aracılığıyla tamamlayabilirsiniz.

Eagvs Belçika yetkililerimiz vizenizi en kısa sürede temin etmek için gerekli prosedürleri sizin adınıza sizden aldığı yetkiyle kolaylaştırılmış vize hizmeti sunarak kısa ve uzun süreli vize işlemlerini incelikle yürütmektedir.

Belçika Schengen Bölgesine üye ülkeler arasında yer almaktadır. Belçika’ya seyahat etmek isteyen T.C. Umuma Mahsus pasaport sahipleri en fazla 90 güne kadar olan seyahatleri için vize prosedürüne tabidirler.

Belçika Büyükelçiliği Ankara ve Belçika Başkonsolosluğu İstanbul, Belçika’yı turistik, ticari, aile ziyaret gibi amaçlarla ziyaret etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vize prosedürüne tabi tutmuştur.

Türkiyenin çeşitli illerinde bulunan Belçika Fahri Konsolosluklarının Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvuruları yapılmamaktadır.

Belçika Vize İşlemlerinizde Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

 • Sitemizde Belçika vize başvurunuzu nasıl yapabileceğinize, Belçika vize başvuru randevunuzu nasıl alabileceğine, Belçika’nın Türkiye’deki temsilciliklerine, Belçika Konsolosluğu iletişim bilgilerine, Belçika Büyükelçiliği iletişim bilgilerine ayrıntılı olarak yer verdir.
 • Değerli ziyaretçimiz Belçika Schengen vize başvuru evrakları mesleksel durumunuza ve seyahat amacınıza göre farklılık göstermektedir.
 • Belçika turist, ticari, ziyaret, transit, şoför vize kategorilerine ait mesleksel (iş sahibi, çalışan, emekli) ve sosyal durumunuza (öğrenci, ev hanımı) göre değişiklik gösteren evraklar için bizi arayabilirsiniz.
 • Güncel Belçika vize başvuru evrak listelerine sitemizi inceleyerek ulaşabilirsiniz veya vize uzmanımıza mesleksel durumunuza dair bilgi vererek, durumunuza uygun evrak listesini bilgi e-maili olarak talep edebilirsiniz.
 • Mesleksel durumunuza göre değişiklik gösteren belgelere ek olarak Belçika Büyükelçiliğinin veya Belçika Konsolosluğunun ek belgeler ve/veya belgelerin orijinalini isteyebileceğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Vize başvuru belgelerinin eksikliği veya başvuru formu gibi belgelerde beyan ettiğiniz bilgilerdeki herhangi bir yanlışlık Schengen kuralları dahilinde başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.