Avusturya vize başvurularında talep edilen konsolosluk harcı işlem ücreti olduğundan vize başvurusunun reddedilmesi halinde iadesi yapılmamaktadır. Avusturya vize başvurularında 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik verilerin (parmak izi)ibraz edilmesi nedeniyle başvuru sahibinin şahsen müracaat etmesi gerekmektedir. Bu tarihten sonra VIS ibareli Schengen vizesi almış kişiler Avusturya vize prosedüründen muaftırlar.

Avusturya Vize Türleri

Avusturya C vize/Turistik (180 içinde azami 90 gün)

Avusturya C vize/ İş seyahati

Aile ve arkadaş ziyareti

Kamyon şoförleri

Kültürel, spor etkinliklerine veya kongrelere katılım

Erasmus Vizesi (AB destekli araştırma ve eğitim)

Bireysel turizm

avusturya vizesi

(*) Euroasia Global gizlilik ilkesi nedeniyle başvurunuzu firmamız aracılığıyla gerçekleştirmeniz halinde C tipi veya D tipi vizeye dahil olan kategorilerinden yalnızca başvuru amacınıza uygun vize kategorisine ait işlem bilgileri aktarılmaktadır.  Başvurunuz firmamız tarafından gerçekleştiriklmekte, takibi firmamız tarafından yapılmaktadır. Vizenizin işlenmiş olduğu pasaportunuzu talebiniz halinde adresine kargo ile göndermekteyiz.

Avusturya D Vize

Avusturya Büyükelçiliği başvuru sahibinin oturum izni talebinin olumlu olduğunu bildirdiğinde randevu alarak D vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Avusturya D vize Avusturya’daki ilgili makamlardan oturum izni kartınızı teslim almak üzere Avusturya’ya seyahat edebilmenizi sağlar.

İstanbul, Bursa, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Balıkesir, Çanakkale, Sakarya, Bilecik, Bolu, Zonguldak illerinde ikamet eden vatandaşlarımız Avusturya D vize başvuruları için İstanbul Avusturya Başkonsolosluğuna başvurulabilirler.

Avusturya Oturum İzni

Avusturya’daki eğitim kurumunda eğitim alacak kişi 90 ila 180 gün içerisinde değişen eğitim süreleri için D vize başvurusunda bulunabilirler. Vize başvurusu için gereken belgelere (başvuru formu, resim, pasaport, gelir kaynağı, konaklama teyidi, sigorta vb.) ek olarak Avusturya’da kalma nedeninin konfirmasyon belgeleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

180 günden fazla kalma süreleri için;

180 günden fazla ön görülen kalışlar için gerekli bilgiler Avusturya Konsolosluğunun Oturum İzni bölümünden alınabilir.

Avuısturya D vize işlemlerinde gecikmeleri önlemek için öğrenciler, başvuru belgelerini Avusturya’daki eğitimleri başlamadan en az 1 ay önce vize birimine teslim etmelidir.

15 Haziran 2012 tarihinden sonra çocukları ebeveynlerin pasaportlarına kaydetme geçerliliğini yitirmiştir. Yalnızca anne veya babasının pasaportuna kayıtlı olan çocuklar, kendilerine ait pasaportları bulunmayan çocuklar için pasaport çıkartılması gerekmektedir. Aksi takdirde Avusturya’ya giriş yapamazlar.

Avusturya Sanatçı Vizesi

Avusturya Eğitim, Sanat ve Kültür Bakanlığı ilgili Bakanlıklarla yaptığı ortak bir çalışma neticesinde sanatçıların Avusturya’da oturum izni şartları belirlenmiştir. Avusturya sanatçı vizelerinde sanatçıların Avusturya’daki iş olanaklarına ilişkin genel bir prosedür uygulanmaktadır. Avusturya için Artist Mobility web sayfasında konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşılabilirsiniz.