Avusturya’daki eğitim kurumunda eğitim alacak kişi 90 ila 180 gün içerisinde değişen eğitim süreleri için D vize başvurusunda bulunabilirler. Vize başvurusu için gereken belgelere (başvuru formu, resim, pasaport, gelir kaynağı, konaklama teyidi, sigorta vb.) ek olarak Avusturya’da kalma nedeninin konfirmasyon belgeleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

15 Haziran 2012 tarihinden sonra çocukları ebeveynlerin pasaportlarına kaydetme geçerliliğini yitirmiştir. Yalnızca anne veya babasının pasaportuna kayıtlı olan çocuklar, kendilerine ait pasaportları bulunmayan çocuklar için pasaport çıkartılması gerekmektedir. Aksi takdirde Avusturya’ya giriş yapamazlar.

Avusturya’da 90 günden fazla kalmak isteyen başvuru sahipleri seyahat gerekçe ve evraklarıyla birlikte direkt olarak Avusturya’nın Türkiye temsilciliklerine başvuruda bulunabilirler. Avusturya oturum izni başvurusunda bulunabilmeniz için geçerli sebebinize uygun evrakları eksiksiz olarak Avusturya Konsolosluğuna sunmalısınız. Başvurunuzu İstanbul Başkonsolosluğuna ya da Ankara Büyükelçiliğine yaptıktan sonra aldığınız onay belgesi ile ilgili makama oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Avusturya çalışma vizesi için mesleki ve eğitim kariyerinize uygun evraklar talep edilmektedir. Eğitim vizesi (öğrenci vizesi) için transkriptiniz ve İngilizce/Almanca öğrenci belgeleriniz talep edilecektir. Başvuru nedeninize uygun başvuru oturum izinlerinden birini seçerek başvurunuzu, eksiksiz olarak tamamlamanız gerekmektedir.

180 günden fazla kalma süreleri için;

180 günden fazla ön görülen kalışlar için gerekli bilgiler Avusturya Konsolosluğunun Oturum İzni bölümünden alınabilir. Avusturya D vize işlemlerinde gecikmeleri önlemek için öğrenciler, başvuru belgelerini Avusturya’daki eğitimleri başlamadan en az 1 ay önce vize birimine teslim etmelidir.

Avusturya Aile Birleşimi

Avusturya aile birleşimi uygulaması 30 Haziran 2011 tarihinden itibaren geçerlilik kazanmıştır. Aile Birleşimi Avusturya vatandaşı olan veya Avusturya daimi oturum izni sahibi bir kişiyle evlendiğiniz takdirde başvurma hakkı yaratan oturum izni şeklidir. Avusturya aile birleşimi yalnızca evlilik prosedürleri için geçerli değildir, kan bağı ile (en uzak 2. Derece) elde edilebilmektedir. Evlilik yoluyla aile birleşimi ile aile bağı dolayısıyla aile birleşimi prosedürleri arasında farklılıklar bulunmaktadır.

Avusturya oturum izni müracaatları Avusturya oturum izni sahip olan eşler veya Avusturya oturum izni sahibi çocuklar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Avusturya çalışmakta olan yabancı vatandaşların aile birleşiminden faydalanabilmesi için aşağıdaki meslek dallarında çalışıyor olması veya öğrenci olması gerekmektedir.

 • Rotasyon hizmetlisi
 • Sanatçı
 • Öğrenci
 • Araştırmacı
 • Müstesnalı çalışan

Avusturya Çalışanlar İçin Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru formu ve forma yapıştırılmış bir adet biyometrik fotoğraf
 • İşlenmiş sayfaların pasaport fotokopisi
 • İkametgah
 • Nüfus Cüzdanı sureti veya uluslararası doğum kayıt örneği
 • 1 aydan eski olmayan sabıka kaydı
 • Evlenme cüzdanı fotokopisi

Avusturya’dan temin edilecek evraklar;

 • Avusturya’da ikamet edilecek evin kira kontratının aslı, fotokopisi veya tapusu
 • Avusturya’da bulunan kişinin son üç aylık maaş bordroları
 • Avusturya’da ikamet eden kişinin noter tasdikli pasaport fotokopisi (geçerli ikamet izin sayfası veya oturum kartı dahil)
 • Davet eden kişinin sigorta kartı fotokopisi

Yukarıda istenen evraklar ile dosyanın 2 nüsha halinde hazırlanması gerekir. Avusturya aile birleşimi başvurularında evrak iadesi yoktur. Evraklarınızın tümünü yeminli tercümandan çevrilmiş, noter onaylı olmasını tavsiye ederiz. Avusturya temsilcilikleri başvuru sahibinden ek evrak isteme hakkına sahiptir. Avusturya vatandaşı ile evli olan ve 18 yaşını doldurmuş olan Türk vatandaşları ikamet izin başvurularını doğrudan Avusturya’daki ilgili makam üzerinden gerçekleştirebilirler.

Avusturya oturum izni başvurularının sonuçlanması 2-3 ay sürmektedir. Avusturya oturum izni başvurularında ülkenin sizi değerlendireceği başka kriterler de olabilir. Detaylı bilgi için Avusturya Büyükelçiliğini/Avusturya Başkonsolosluğunu aramanızda fayda vardır. Avusturya oturum izni başvurularınızda beyan edeceğiniz evrakların dışında ekonomik, yaşamsal, kültürel şartları karşılayıp karşılamayacağınız da belirleyicidir.

Avusturya Çalışma İzni

Avusturya Çalışma izninden faydalanabilmeniz için mesleki kriterlerinize göre belirlenen başvuru koşullarını sağlamanız beklenmektedir.  Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşı ya da İsviçre vatandaşı olmayanlar için mavi kart ya da ülkenin özel olarak talep ettiği kırmızı karta sahip olmak gerekmektedir.

Söz konusu oturum izinleri mesleki tecrübeniz, yaşınız, dil bilginiz ve mezuniyet derecelerinize göre kriterlere ayrılmakta ve ülkeye olan uyum dereceniz ölçülmektedir. Bu ölçümler neticesinde ülkenin istihdam durumuna göre başvurunuz değerlendirilecektir.

Mavi Kart ise mesleksel, eğitimsel yeterlilik durumunuza göre verilmektedir. Avusturya çalışma iznine sahip olanlar aile birleşimi imtiyazından faydalanabilmektedir. Bu uygulama için farklı prosedürler uygulanmaktadır, her aile bireyi kişisel başvurusunu tamamlamalıdır.

Avusturya Öğrenci Vizesi

Avusturya’da uzun süreli konaklama amacınız eğitim ise almanız gereken oturum vizesi  öğrenci oturma izni olacaktır. Öğrenci vizenizi almak için öncelikli eğitim programınızı (dil okulu, lisans, master, PhD) belirlemeli ve müracaatınızı bu yönde gerçekleştirmeli, istenilen evrakları tamamlamalısınız.  Avusturya öğrenci vizesi için eğitim türünüze göre evraklarınızı düzenledikten sonra ise “Aufenthaltserlaubnis für Studierende” adlı vizeye başvurmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında adınıza bir  “zulassungsbescheid” isimli bir onay kaydı adınıza  düzenlenecektir.

Avusturya Sanatçı Vizesi

Avusturya Eğitim, Sanat ve Kültür Bakanlığı ilgili Bakanlıklarla yaptığı ortak bir çalışma neticesinde sanatçıların Avusturya’da oturum izni şartları belirlenmiştir. Avusturya sanatçı vizelerinde sanatçıların Avusturya’daki iş olanaklarına ilişkin genel bir prosedür uygulanmaktadır. Avusturya için Artist Mobility web sayfasında konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.