Değerli ziyaretçimiz, Avusturya vize işlemlerinizi nasıl tamamlayacağınıza, vize randevunuzu nasıl alabileceğinize, kısa süreli Schengen vizesi başvurularına dair detaylı bilgiye sitemizi inceleyerek ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Avusturya’da konaklayacağınız süreye, seyahat amacınıza, mesleksel durumunuza göre değişen Avusturya turistik, ticari, ziyaret, transit vize evrak listesini bilgi e-maili olarak Schengen yetkililerimizden de talep edebilirsiniz. Ankara, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Adana ve İzmir başta olmak üzere İstanbul dışında ikamet eden vatandaşlarımızın da Avusturya vize başvurularını kabul etmekteyiz. Detaylı bilgiyi Schengen yetkililerimizden alabilirsiniz. Euroasia olarak Avusturya Schengen vize müracaatlarınız için sizlere kolaylaştırılmış bir başvuru işlem hizmeti sağlamaktayız. Avusturya vize işlemlerinizde tek yapmanız gereken başvuru evraklarınızı şahsen veya kargo aracılığıyla şubemize ulaştırmak ve size en uygun tarihe aldığımız randevu gününüzde parmak izi beyanında bulunmak olacaktır. Kısa süreli (180 içinde 90 gün) Avusturya seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize prosedürüne tabidirler. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi pasaportları olan Hususi (Yeşil), Gri (Hizmet) ve Siyah/Kırmızı (Diplomatik) pasaportlarına sahip kişiler  yıl içinden 90 güne kadar olan seyahatlerinde Schengen Bölgesi için vize prosedüründen muaftırlar.

avusturya vize işlemleri

Değerli ziyaretçimiz, Avusturya vize başvurularınızda dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda sıraladık. Başvuru evraklarınızı firmamıza göndermeden önce aşağıdaki maddeleri dikkate almanızı rica ederiz. 

  • Avusturya Schengen vize işlemlerinizi seyahat tarihinize en geç 1 ay kala tamamlamanız gerektiğini hatırlatırız. Schengen vize işlemleriniz evraklarınız konsolosluğa iletildikten sonra başlamaktadır. Randevu tarihinizdeki biyometrik veri beyanınız sonucunda vize başvuru evraklarını toplayan birim evraklarınızı konsolosluğa iletmektedir. Aracı kuruma bağlı olarak evrakların iletilmesinde yoğunluğa bağlı olarak 1-2 gün gecikme yaşanabileceğini göz önünde bulundurunuz.
  • Avusturya seyahatinize 2 haftadan az bir süre kalmışsa vizenizin seyahat tarihinize yetişemeyebilir. Bu gibi durumlarda firmamız sorumlu değildir. Avusturya vize başvurularınızın değerlendirmesi tamamen Avusturya Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğunun inisiyatifi altındadır.
  • Avusturya’ya ailece seyahat edecekseniz ve ailenizde çalışan kişi diğer aile bireylerinin masraflarını karşılayacaksa her bir aile bireyi için en az 4000 TL bakiye gösterilmelidir.
  • 12 yaş atlındaki başvuru sahipleri için her iki ebeveynin imzası olan, noter onaylı muvafakatname sunulması gerektiğini hatırlatırız.
  • Schengen ülkeleri için zorunlu seyahat sağlık sigortanızın seyahat tarihinizi kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini hatırlatırız. Talebiniz halinde seyahat sağlık sigortanızı adınıza düzenlenmiş şekilde temin etmekteyiz.
  • Avusturya ticari vize başvurularınızda varsa davet belgesine ek olarak gümrük beyannameleri, iki şirket arasında kesilen faturaların sunulması işlemlerinizi kolaylaştırabilir.
  • Vize başvurularınızda sunacağınız otel ve uçak rezervasyonlarınızdan her başvuru sahibinin adının ve soyadını içermesi gerektiğini hatırlatırız.
  • Avusturya vize başvurularınızda size sponsor olacak kişi eşiniz ise tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğine ek olarak evlilik cüzdanınızın fotokopisini de sunmalısınız.
  • Avrupa Birliği ülke vatandaşları ile evli kişiler evliliklerini kanıtlamaları halinde seyahat sağlık sigortalarını sunmaları isteğe bağlıdır. AB ülke vatandaşı eşinin harç muafiyet kararı yalnızca konsolosluk tarafından verilmektedir.