Almanya Schengen vizesi başvurunuzda ilk olarak seyahat niyetinize uygun vize kategorisine başvuruda bulunmalısınız.  Almanya’ya yapacağınız seyahatin süresi, ülkeye planladığınız giriş çıkış sayısı, diğer Schengen ülkelerine yapacağınız seyahatler bu etapta belirleyicidir.

Almanya Schengen Vize kategorileri

Başvuru evraklarınızı tarafımıza ulaştırmanız halinde, ilk olarak belgelerinizin kontrolünü sağlamaktayız. Eksik ve/veya hatalı evrak tespit ettiğimizde sizi bilgilendirmekteyiz.  Schengen ülkeleri için zorunlu seyahat sağlık sigortanız ve diğer başvuru evraklarınızı da ekleyerek başvurunuzu, randevunuzu alarak en kısa sürede tamamlamaktayız. Pasaportunuzda 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınmış Schengen vizeniz varsa parmak izi vermenize gerek kalmayabilir. Bu tarihten sonra Schengen vizesi olan başvuru sahipleri Türkiye’nin neresinde ikamet ederse etsin başvuru evraklarını İstanbul’daki ofisimize kargo ile göndermeleri halinde başvurularını tamamlamaktayız.

Değerli ziyaretçimiz,

Almanya  Konsolosluğundan Schengen vize talebinde bulunacaksanız, vizeniz onaylandığında seyahatinizi Almanya’dan başlatmalısınız ve Schengen Bölgesinde en uzun konaklama süresini Almanya’ya ayırmalısınız. Bu şartları sağlamanız halinde diğer Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz.

Vize başvurusunda bilmeniz gerekenler

  • Almanya vize başvurularınızı seyahat tarihinize en geç 1 ay kala tamamlamanız gerektiğini hatırlatırız. Almanya Schengen vize işlemlerinizde konsolosluk işlem süreci randevu tarihinizdeki biyometrik veri beyanınız sonucunda başlamaktadır. Almanya seyahatinize 2 haftadan az bir süre kalmışsa vizenizin seyahat tarihinize yetişemeyebilir.
  • 12 yaş atlındaki başvuru sahipleri için her iki ebeveynin imzası olan, noter onaylı muvafakatname sunulması gerekmektedir.
  • Schengen ülkeleri için zorunlu seyahat sağlık sigortanızın seyahat tarihinizi kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini hatırlatırız.
  • Almanya ticari vize başvurularınızda varsa davet belgesine ek olarak gümrük beyannameleri, iki şirket arasında kesilen faturaların sunulması vize başvurunuzun olumlu değerlendirilmesine katkı sağlayabilir.
  • Almanya vize işlemlerinizde ibraz edeceğiniz otel ve uçak rezervasyonlarınızdan her başvuru sahibinin adının ve soyadının yer alması gerektiğini hatırlatırız.
  • Almanya’ya ailece seyahat edecekseniz ve ailenizde çalışan kişi diğer aile bireylerinin masraflarını karşılayacaksa her bir aile bireyi için en az 4000 TL bakiye gösterilmelidir.
  • Almanya vize işlemlerinizde size sponsor olacak kişi eşiniz ise tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğine ek olarak evlilik cüzdanınızı ibraz etmelisiniz.
  • Avrupa Birliği ülke vatandaşları ile evli kişiler evliliklerini kanıtlamaları halinde seyahat sağlık sigortalarını sunmaları isteğe bağlıdır. AB ülke vatandaşı eşinin harç muafiyet kararı yalnızca konsolosluk tarafından verilmektedir.

İyi yolculuklar dileriz.

almanya vizesi